En liten "blast from the past" kom over meg i et kommentarfelt da noen påstod at nesten ingen barn og unge var på IRC i 1996. Da tenkte jeg umiddelbart på "den mest sexy ungdomsboka" jeg hadde lest som 14-15-åring, nemlig Munn til Munn. Ingredienene var IRC, ISDN, DAT-kassetter og en passende dose sex for en fjortenåring. Jeg var solgt.

Når jeg ser beskrivelsen på baksiden av boka blir jeg umiddelbart litt beskjemmet over hvor klisjepreget og enkle virkemidlene var (maskinskrift og teknobabbel) for å gi følelsen av å leve i techno-alderen, men de fungerte jo som bare det da, så den følelsen gikk fort over i pur nostalgi.

Jeg tror kanskje den står seg spenningsmessig og at selv om dagens unge kanskje ikke vil nikke gjenkjennende til plottelementer som å måtte overnatte på et sted med "doble ISDN-linjer" for å laste ned en stor fil (350MB?), så vil de antagelig synes det er litt kult på samme måte som dagens førtiåringer elsker estetikken i Stranger Things.

Godt sagt! (1) Varsle Svar
Solum Bokvennen - STORT BOKSALG! Over 350 titler fra 40,-

Sist sett

LaddenHeidi Nicoline ErtnæsPiippokattaBarbro  KnudsenKirstenOddvarGBok OrmIngunn SMartin ABBjørg L.Hilde H HelsethMarteKristine LouisemarvikkisDemeterAmanda AVariosaLene AndresenCarine OlsrødEllen E. MartolMads Leonard HolvikHarald KSynnøve H HoelmarithcToveMorten MüllerFrankSigrid Blytt TøsdalBente NogvakriragretemorFindusDolly DuckMartine GulbrandsenAnette Christin Mjøsingar hcanisLars MæhlumJulie StensethIna Elisabeth Bøgh Vigre