Eg les denne no, og sjølv om eg er nynorskbrukarar, så er der ord eg slett ikkje forstår. Kva er ein gysje???
Eg hadde utsett å lese denne, sidan språket er så gammalmodig, men ser at det ikkje er noko problem. Det er rett og slett ein fest å lese! Gler meg til å lese resten, og er glad for å ha denne i samlinga mi!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Viser 4 svar.

Så har eg vore saman med Barbara von Tisenhusen, Presten Paavali og kona hans Catharina, og Aalo, kona til skogvaktaren Priidik.
Det har verkeleg vore kjennskap som har gjort inntrykk!! Både historiene - så vakre og så tragiske - og språkleg har dette vore ei bok som vil sitte i minnet lenge, lenge! Nokre setningar, avsnitt og sider har eg lese opptil fleire gonger.

Det har også vore hjarteskjerande å lese om dei straffemetodane dei brukte - i Guds namn- på 1600-talet! Reglane var strenge, og braut du dei, var du utan nåde. Og overtru var like sant som det auget kunne sjå! Kanskje historia om Paavali var den som gjorde mest inntrykk.

Ei stygg-vakker bok eg ikkje ville ha vore utan! Ei litterær perle!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Lagt til ønskelisten! Takk.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det er jo eit drygt år sidan eg las denne no, så eg hugsar ikkje på om der var mange ord eg ikkje forstod. Men dette visste eg i alle fall ikkje. Kjekt å høyre at du også kosar deg med denne boka.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

gysje er det same som skrøne.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sist sett

LabbelineSissel Karlsen FjeldetIngunn SINA TORNESTarjeiLailaFrode TangenbeaverkriekHilde Merete GjessingKirsten LundTorill RevheimAvarubbelGodemineWenche BrohaugEivind  VaksvikEirin EftevandAgnesLinda LarsenLars MæhlumBenteKjell F TislevollVannflaskemarvikkisBenedikteMorten BolstadBjørg L.Astrid Terese Bjorland SkjeggerudJulie StensethReidun SvensliPiippokattaEllen E. MartolJoannIngeborg GTanteMamieKine Yun Hoch-NielsenFrisk NordvestKarin BergAnniken RøilTone Sandvik