Befinner meg i Nord Norge for over 100 år siden, boka handler om vandrings- og nybrottsmannen Ivan Sellanraa, som på sin ferd i naturen finner en spennende plass å slå seg ned, og i samarbeid med sitt nye kvinnelige bekjentskap (og etterhvert kone), bygger opp sitt eget gardsbruk. Med andre ord, jeg leser Knut Hamsuns klassiker "Markens Grøde".

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Viser 2 svar.

Jeg rrgner med at det er en feilskriving fra din side, men "markgreven" heter altså Isak (ikke Ivan). I "Markens grøde" et det flere navn med bibelsk opphav. Romanen blir ofte betegnet som et jordbrukets evangelium. "Evangelium" forbindes vel også med Bibelens nye testamente. Mange av navnene i MG er nok mer gammeltestamentlige, husker jeg rett.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det var en feilskriving, ja ! Isak Sellanrå skal det være. Ellers liker jeg boka godt, på bakgrunn av det jeg har lest så langt. Riktignok er den muligens noe tung å lese, siden forfatteren skriver på en form for gammelnorsk. Men handlingen er så absolutt spennende. Kan også nevne at dette er min andre bok av Knut Hamsun. Det første var "Sult".

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sist sett

PiippokattaGunillaLars Johann MiljeMads Leonard HolvikEirin EftevandJohn LarsenHelena ERonnyJulie StensethAvaHeidi LNorahEli HagelundHeidi Nicoline ErtnæsVariosaMarianne MSolAlice NordliLena Risvik PaulsenIngeborg GEivind  VaksvikMarit AamdalSigrid Blytt TøsdalBente NogvaLailaReidun SvensliBertyTor Arne DahlBjørn SturødHilde H HelsethStine AskeAnniken RøilIna Elisabeth Bøgh VigreLinda RastenRoger MartinsenHarald KTonje-Elisabeth StørkersenElisabeth SveeStig TTove