Doggerland

roman

av (forfatter).

Samlaget 2025 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.61 (18 terningkast.)

76 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos norli.no! Kjøp ebøker og lydbøker på EBOK.NO Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Reidun Anette Augustins eksemplar av Doggerland - roman

Lesetilstand

Skal lese denne

Hylle

Ingen hylle

Lesedato

Ingen lesedato

Favoritt

Ingen favoritt

Terningkast

Ingen terningkast

Min omtale

Ingen omtale


Omtale fra forlaget

Intenst kammerspel om ein familie og eit forlag på randa av kollaps.
I den mektige Høst-familien har forlagsverksemd vore livsgrunnlaget i generasjonar. No er det tid for eit skifte: Matriark og forleggar Myrna Høst nærmar seg pensjonsalder, og dei to barna hennar – den litterært gåverike Filip og den økonomisk orienterte Henny – posisjonerer seg begge for å ta over.
Men når Myrna kallar inn familien til strategisamling på ei isolert øy i havgapet, er det ikkje berre framtida til forlaget som skal avgjerast. I utkanten av maktkampen står Edda. Ho er redaktør og gift med Filip - og meir innvoven i familieløyndomane enn nokon anar. Når det dukkar opp eit manuskript som trugar med å avsløre alt, er det duka for eit klaustrofobisk oppgjer mellom generasjonar, mellom litterære ideal og kommersiell overleving, og mellom løgn og sanning. Korleis kan Edda bevare løyndomen sin når både forlaget og hennar eiga framtid står på spel?
I denne skarpe og intense romanen utforskar Ravatn korleis makt, arv og løgner spelar seg ut i ei tid der sjølve eksistensen av litteraturen er truga.
Doggerland er eit intenst kammerspel om ein familie og eit forlag på randa av kollaps.
Terningkast 6!
"Succession" på isolert vestlandsøy ... Agnes Ravatn balanserer leken satire med eksistensielt alvor der både kjernefamilien og litteraturens fremtid står på spill.
- Bergens Tidende
Terningkast 5!
«Fortellingen om den usikre fremtiden til forlaget Høst er gjenkjennelig, svært underholdende og intens så det holder.»
- BOK 365
Terningkast 5!
«Skrekkelig og gøy! ... Det er bare å hente pleddet og bunkre seg ned med en av høstens skarpeste familiefeider! ... Ravatn [klarer] å holde på spenningen helt til bokens siste side. Jeg raste gjennom boka, med lik mengde gisping og latter»
- VG
«... få skriver så godt som henne, få er så overraskende og nådeløst presise i sine observasjoner, få skriver så morsomt.»
- Adresseavisen
"...en intelligent og satirepreget underholdningsroman". - Arne Borge, Morgenbladet

Bokdetaljer

Forlag Samlaget

Utgivelsesår 2025

Format Innbundet

ISBN13 9788234015939

EAN 9788234015939

Språk Nynorsk

Sider 211

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

1 10 6 1 0 0

Bokomtaler

Humoristisk, spennende, satirisk om en forlagsfamilie som drar på strategisamling for å finne ut hvem som bør overta ledelsen i forlaget etter matriarken Myrnia. Blir det den kommersielt orienterte dattera Henny som mener at folk ikke gidder lese papirbøker lenger? Eller blir det den idealistiske sønnen Filip som står i tradisjonen og vil videreutvikle forlaget med kvalitetslitteraturen i sentrum? Eller blir det ingen av dem? Mye underliggende alvor her om lesing og bokas framtid, men jeg opplevde boka som litt utmattende å lese. Den var full av krumspring og uventede vendinger med et burlesk og fantastisk uttrykk som rett og slett ikke traff meg helt.

Godt sagt! (1) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

Etter å ha lest alt av Agnes Ravatn ble denne boka for meg en gedigen nedtur. Litt heseblesende og masete dialoger som ble slitsomt å lese. Jeg kjedet meg.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

"Lesing krev konsentrasjon, det er iallfall sikkert", seier Gustav. "Og det er ei mangelvare no til dags, er det ikkje?"

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Du vil kanskje også like

  • "Det gode mennesket i Sandvika - en roman" av Vigdis Hjorth
  • "Her kjem sola - roman" av Gunnhild Øyehaug
  • "Kun til navlen - roman" av Linea Maja Ernst
  • "Hafni forteller - roman" av Helle Helle
  • "Gult farevarsel - roman" av Brit Bildøen
  • "Så gjør vi så - roman" av Helga Flatland
  • "Tua" av Annika Norlin
  • "Hver torsdag klokken nitten - roman" av Nicolai Houm
  • "Vi er brødrene Eikemo - roman" av Marit Eikemo
  • "Søstrene" av Jonas Hassen Khemiri
  • "De små jentene - roman" av Monica Isakstuen
  • "Studie i menneskelig atferd" av Lena Andersson
Alle bokanbefalinger for dette verket