Holocaust

en historie fortalt av ofrene

av (forfatter).

Press 2025 Innbundet

3 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

marithcs eksemplar av Holocaust - en historie fortalt av ofrene

Lesetilstand

Ingen lesetilstand

Hylle

Ingen hylle

Lesedato

Ingen lesedato

Favoritt

Ingen favoritt

Terningkast

Ingen terningkast

Min omtale

Ingen omtale


Omtale fra forlaget

De første som skrev historien om Holocaust var ofrene selv. Over hele Europa dokumenterte jødiske skribenter tilintetgjørelsen i brev, dagbøker og vitneberetninger mens alt utspilte seg. Plikten til å nedtegne opplevelsene «er som en ild fanget i knoklene mine, som brenner i meg, som skriker: beskriv!», noterte Chaim Kaplan i dagboken sin fra gettoen i Warszawa, før han ble myrdet i Treblinka 1942.

Likevel tok det lang tid før ofrenes tekster ble tatt på alvor. Hva skjer når vi setter ofrenes egne erfaringer i sentrum av historien om tilintetgjørelsen? Frode Hellands bok er den første brede framstillingen på norsk av det internasjonale folkemordet – fra nazistenes maktovertakelse i Tyskland fram til de overlevendes erfaringer i de første etterkrigsårene. Samtidig danner ofrenes tekster kjernen i framstillingen, dagbøker, øyenvitneskildringer og selvbiografiske verk fra en rekke land.

Holocaust. En historie fortalt av ofrene tar oss med gjennom hele det lange og skjebnesvangre forløpet som ledet fra det totalitære gjennombruddet i Tyskland fram til raselover, deportasjoner, gettoer, massegraver og til slutt dødsleirer i Europa. Men framfor alt tar boken oss helt nær hendelsene, og viser hvordan de ble opplevd av levende enkeltmennesker – hver med sine unike og individuelle blikk på katastrofen.

Bokdetaljer

Forlag Press

Utgivelsesår 2025

Format Innbundet

ISBN13 9788232807406

EAN 9788232807406

Språk Norsk bokmål

Sider 446

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Skjønnlitteratur og sakprosa.


Godt sagt! (11) Varsle