Omtale fra forlaget
I Udyr fulgte vi Abdi og Alva gjennom skogen og ut til kysten med udyrene i hælene. Det siste vi så til dem, var at de fikk være med i en liten gummibåt – på vei over havet. I Ingen steder å gjemme seg følger vi dem videre til Shetland – i jakten på trygghet og på leting etter faren, som jobber der. De kommer seg over havet og havner i en flyktningeleir sammen med flere hundre andre. De er trygge for udyrene, men det er ikke lett å være to barn alene i en ødelagt verden. Så viser det seg at Shetland ikke er så langt unna fastlands-Europa som man skulle tro …
Forlag Cappelen Damm
Utgivelsesår 2025
Format Lydfil
ISBN13 9788202876555
EAN 9788202876555
Språk Bokmål
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Oppfølgeren til Udyr som ble utgitt i 2023, som jeg aldri leste, men det gjorde ikke noe, da boka inneholdt mye bakgrunnshistorie.
Mange farer
Søskenparet Abdi og Alva holder sammen etter at verden er blitt til et grusomt sted. Moren deres er nettopp drept, og de må flykte for å redde seg selv. Målet er å komme seg frem til faren som visstnok skal være i Shetland - hvis han fremdeles er i live. Men underveis møter de mye motstand. I stedet for retning mot Shetland, blir de tatt med til motstatt vei og havner i en leir sammen med andre fremmede. Det er nesten ingen mat og penger har de ikke. De må holde sammen i enhver situasjon. Det er ikke det eneste problemet. Udyr har ankommet og de er blodtørstige. Hva er de og hvor kommer de fra? Vil de noen gang få se faren deres igjen?
Dette er horror eller skrekk som man sier på godt norsk, som er blandet med en dose dystopi. For unge lesere er nok dette en spennende bok, men for lesere som har lest en god del skrekk og dystopi tidligere, tilføyer ikke boka mye nytt. Det jeg likte best med boka, er at det på en måte representerer vår verden slik den er i dag, minus de blodtørstige udyrene. Syns at forfatteren gjør det på en forståelig og god måte. Hvordan det er å være fremmed for hverandre, fremmed i et nytt sted og kampen for å overleve. Men bortsett fra det, ble det veldig typisk og underveis en smule kjedelig.
Modig søskenpar
Ble heller ikke godt nok kjent med søskenparet Abdi og Alva, og det er muligens på grunn av at jeg ikke har lest den første boka og oppfølgeren er svært kort. Det er ikke nok tid til å bli ordentlig kjent med dem. Ikke annet enn de er modige, men man blir ikke så godt kjent med personlighetene deres. Kunne også tenkt meg at disse mystiske udyrene dukket opp oftere. For det ble litt mye om det samme. Også litt skuffet over avslutningen som kom noe brått på og som ikke ga noen minneverdig slutt. I hvert fall ikke for min del. Men ville lese den da jeg leser horror for alle målgrupper. Foretrekker horror for voksne, men liker å sjekke ut horrorsjangeren for alle målgrupper. Syns at det er spennende.
Fra min blogg: I Bokhylla
Bok nr. 2 om Abdi og Alva. De klarer å rømme fra udyr-angrepene og kommer seg på en båt til Shetland, pappa jobber på fuglestasjonen der og planen er å komme seg dit. De blir imidlertid sendt i en flyktningeleir, men møter heldigvis den gamle mannen Ivar som har med seg flere barnebarn og også tar vare på Abdi og Alva.
Abdi slår seg ikke til ro med at udyrene ikke kan komme seg til Shetland og at det skal være trygt i leiren og det gjør han rett i.
Jeg likte denne adskillig bedre enn bok 1 og er ganske sikker på at det må komme en oppfølger til denne også.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket