Svart jord

Holocaust som historie og advarsel

av (forfatter) og Rune R. Moen (oversetter).

Gyldendal 2015 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 5.00 (2 terningkast.)

8 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp ebøker og lydbøker på EBOK.NO Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Et virkelig storverk for krigs- og historieinteresserte om et av de store spørsmålene: Hvorfor inntraff Holocaust? Timothy Snyders forrige bok, Dødsmarkene, anses som den definitive redegjørelsen for drap på sivile under andre verdenskrig. I sin nye bok, Svart jord, tar han for seg det neste spørsmålet knyttet til Holocaust: Hvorfor? Snyder er overbevist om at det er to essensielle aspekter ved Hitlers tankegang vi har oversett: økologisk panikk, eller engstelse knyttet til å sikre tilstrekkelige matforsyninger, og statsødeleggelse, utslettelse av politiske strukturer som beskytter sårbare folkegrupper. Denne manglende forståelsen setter også vår egen fremtid i fare. Timothy Snyder er kjent for å bruke sin dype fagkunnskap til å se på kjente temaer med nye øyne. Slik er det også i denne boka, der Holocaust brukes som utgangspunkt for å tolke hvilke farer verden står overfor i dag... Timothy Snyder er professor ved Yale University, internasjonalt anerkjent historiker, prisbelønt som forfatter og er oversatt til tretti språk. Svart jord utkommer parallelt i 15 land.

Bokdetaljer

Forlag Gyldendal

Utgivelsesår 2015

Format Innbundet

ISBN13 9788205482241

EAN 9788205482241

Omtalt tid 1939-1945

Språk Bokmål

Sider 469

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

1 0 1 0 0 0

Bokomtaler

Er det noen som har lest denne? Jeg fant det plutselig umulig å fortsette midt i den lysegrønne våren, og etter at jeg skumleste en kritikk mot Knausgård sin lesning av Hitler' bok "Min kamp". Den fant jeg smålig, som gjorde narr av Knausgård kildebruk. Kildebruk? I en roman? Uansett. Denne boka, "Svart jord", vil jeg gjerne lese. Hvorfor skjedde Holocaust er et originalt perspektiv. Dette innlysende spørsmålet. I Wien har de lagd messingplaketter i gatene for de jødene som en gang bodde der. Jeg så lidelse og på den andre siden så jeg de som ikke ville vite av den.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Sakprosabøker som indikerer at det er all grunn til å være pessimistisk. Kall dem gjerne faktabaserte dystopier.


Godt sagt! (11) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • "Hvis dette er et menneske" av Primo Levi
  • "Sangen om løpende hester" av Britt Karin Larsen
  • "De usynliges by" av Britt Karin Larsen
  • "Om tyranni - tjue ting vi kan lære av det tjuende århundre" av Timothy Snyder
  • "Kathe, alltid vært i Norge - biografi" av Espen Søbye
  • "Hersketeknikk - en slags håndbok" av Hilde Sandvik
  • "Raushetens tid - fra misunnelse til beundring" av Kathrine Aspaas
  • "Fars krig" av Bjørn Westlie
  • "Alv Erlingsson - fortellingen om en adelsmanns undergang" av Tore Skeie
  • "De som ser etter tegn" av Britt Karin Larsen
  • "Verden av i går - en europeers erindringer" av Stefan Zweig
  • "Morfar, Hitler og jeg" av Ida Jackson
Alle bokanbefalinger for dette verket