Kjærlighetstortur

Torborg Nedreaas' Av måneskinn gror det ingenting : kultur og liv på 1950-tallet

av (forfatter).

Nasjonalbiblioteket 2020 Heftet

Gjennomsnittlig terningkast: 5.00 (1 terningkast.)

5 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

«Hva er det med "Av måneskinn" som er så smertefullt for meg, et jentebarn født på 1950-tallet?»

I Torborg Nedreaas' forfatterskap er kvinners samfunnsvilkår en tilbakevendende tematikk. Forfatterens politiske engasjement og skarpe stemme engasjerte norske lesere på 1950-tallet. Men klarte hun å skrive seg fri fra samtidens kvinnesyn og kjærlighetsmyte? Nedreaas' "Av måneskinn gror det ingenting" fra 1947 omtales ofte som Norges første abortroman. Toril Moi leser den som et uhyrlig skremmebilde av en kvinneskjebne i et kvinnefiendtlig samfunn, der kjærligheten fører til et liv i smerte og underkastelse.

Dette essayet er del av en foredragsserie om kultur og liv i 1950-tallets Norge. På jakt etter forståelse av landet og tiåret hun selv ble født i, undersøker Toril Moi kulturuttrykk fra perioden. Prosjektet er både personlig og historisk. Uten å forstå Norge kan hun heller ikke forstå seg selv.

Bokdetaljer

Forlag Nasjonalbiblioteket

Utgivelsesår 2020

Format Heftet

ISBN13 9788279654476

EAN 9788279654476

Serie NBs populære

Omtalt tid Etterkrigstiden

Omtalt person Torborg Nedreaas

Språk Bokmål

Sider 41

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 1 0 0 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

"NBs populære" er en bokserie utgitt av Nasjonalbiblioteket som består av foredrag holdt av dem. Serien(bøkene) ble startet i januar 2020. Bøkene er basert på foredragsserien "NBs populære foredrag"

Diverse podcast fra NB og går tilbake til 2015

Har vært og kikket på NB. Her er tilgjengelig interessante artikler & videoer m.m. "Historier fra samlingen". Under fanen Podcast er bare noen lagt til i forhold til linken jeg har funnet på nettet "diverse podcast".


Godt sagt! (4) Varsle Svar

Torborg Nedreaas , hun var egentlig utdannet musikklærer, men skrev en rekke romaner, noveller, hørespill og stykker for Fjernsynsteatret.

Radiokåsør - NrK på 1950-tallet og utover
Kvinnefokus - opptatt av kvinner var noe hun delte med mange i det sentrale, radikale forfattermiljøet i tiden etter krigen, og det ga henne innpass i den delen av litteraturmiljøet der hun ønsket å være, blant de radikale og kvinnepolitisk aktive i kretsen rundt bladet Kvinnen og Tiden og senere Vinduet, med blant andre Inger Hagerup og Nic Stang.

Trilogien Herdis - Trylleglasset (1950), Musikk fra en blå brønn (1960) og Ved neste nymåne (1971).

  1. Store Norske Leksikon
  2. Artikkel - pdf - Forbitrelsens kunst. Analyse og resepsjonsanalyse av to tekster av Amalie Skram og Torborg Nedreaas
  3. Fortørnet, jeg? Diskusjonen mellom Toril Moi, Per Buvik og meg er ikke blitt noen samtale, men kan kanskje bli det.

Listen inneholder bøker jeg har i mitt bibliotek


Godt sagt! (3) Varsle Svar

Toril Moi (født 28. november 1953 i Farsund) er en norsk litteraturviter og professor. Moi innehar stillingen som James B. Duke Professor of Literature and Romance Studies ved Duke University i Nord-Carolina, USA.

Etter examen artium fra Bryne i 1971 avla hun en magistergrad i 1980. Moi ble i 1985 dr.art. i komparativ litteratur ved Universitetet i Bergen på avhandlingen Feminist literary criticism. Theory and practice som hun fik Meltzerprisen for året efter. Hun arbeidet som forskningsleder ved Senter for humanistisk kvinneforskning i tre år, før hun i 1989 ble professor i litteratur og romanske studier ved nevnte Duke University. Hun var professor II i litteraturvitenskap (Bergen) 1988–96. I 2006 ble hun innvalgt i Det Norske Videnskaps-Akademi.

Moi har særlig beskjeftiget seg med spørsmål der litteratur og filosofi overlapper hverandre, og har vært opptatt av feministisk teori og kvinnelige forfattere. Hun har skrevet en rekke bøker om feministisk litteraturteori. Moi har også skrevet bok om Henrik Ibsen.

I 2002 ble hun kreert til æresdoktor ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU). Moi satt i Holbergprisens fagkomité fra 2004 til 2009.

Listen er en oversikt over hennes bøker jeg har i mitt bibliotek


Godt sagt! (2) Varsle Svar

Godt sagt! (0) Varsle Svar