Omtale fra forlaget
Unik kombinasjon av hiphopfakta og tegneserier.
Øyvind Holen har to lidenskaper: hiphop og tegneserier. Nå får han kombinert begge i den flotte og nyskapende faktaboka for unge, Hiphop – grafitti, rap, breaking, dj-ing, illustrert av Mikael Noguchi.
Rapping, breakdance og hiphop-mote er kjent for de fleste i dag, men hva er egentlig hiphop og hvor kom det fra? Hvem var de første hiphoperne? Hva betyr B-boy? Og hva er sammenhengen mellom tagging og graffiti?
Øyvind Holen og Mikael Noguchi gir svarene og mye mer i en unik faktabok om en av vår tids største kulturstrømninger. Ingen har kombinert hiphop og tegneserier på denne måten før. Pensum for alle gutter og jenter som digger musikk med tunge beats og breiale meldinger. Hovedmålgruppe: 10-15 år, men boka kan like gjerne leses av voksne.
– Dette er hiphop for dummies, men samtidig skal du være ganske godt orientert i hiphophistorien for ikke å finne noe nytt her også. Det er ikke lett å oppsummere nesten 40 års kulturhistorie på så få sider, og hiphopfans vil sikkert oppleve at flere av sine favorittartister glimrer med sitt fravær. Jeg har selv valgt å kutte flere av mine egne favoritter til fordel for et helhetlig og sammenhengende riss av de viktigste delene av en svært omfattende historie. Øyvind HolenMå du ha den rette hettegenseren, glinsende gullkjede, de kuleste vennene, drag på damene og datamaskinen fullstappet med ferske hits fra USA for å kalle deg hiphoper? Absolutt ikke, for siden hiphopkulturen ble født i de fattigste strøkene i New York for over 30 år siden er det nettopp muligheten til å gjøre mye ut av nesten ingenting som har vært det viktigste. Hiphop slo gjennom i Norge og resten av verden i 1984, og har siden inspirert unge gutter og jenter over hele verden til å skrive tekster, lage musikk, danse og male graffiti – for å lage sin lokale versjon av hiphop. Denne boka forteller deg det du må vite om hiphops fødsel, utbredelse, muligheter og regler – eller rettere sagt: Fravær av regler. For er ikke egentlig alt lov i hiphop?
– Jeg tilhører første generasjon av norske hiphophoder, vi som oppdaget noe helt nytt og spennende tidlig på 1980-tallet, og som nå nærmer oss 40-årene og som vil bære kjærligheten til kulturen med oss inn på gamlehjemmet. Samtidig er vi nå i ferd med å fostre opp en ny generasjon hiphophoder, de første norske hiphopbarna. Denne boka er først og fremst til de yngste hodene. Øyvind HolenØyvind Holen (f. 1973) oppdaget hiphop i 1984, falt av lasset i 1985 og gjenoppdaget musikken i slutten av tenårene. Han har aldri rappet, breaket eller tagget, men har skrevet om hiphopkulturen i alle aviser og blader han har jobbet for som journalist. Han har tidligere skrevet to bøker: Hiphop-hoder – Fra Beat Street til bygde-rap (2004) handler om hiphop i Norge, mens Groruddalen – En reiseskildring (2005) er en reise gjennom barndommens grågrønne dal.
Mikael Noguchi (f. 1976) er illustratør, grafittikunstner og 3D-artist. Han jobber for Artplant (www.artplant.no).
Forlag Cappelen Damm
Utgivelsesår 2009
Format Innbundet
ISBN13 9788202294717
EAN 9788202294717
Språk Bokmål
Sider 119
Utgave 1
Tildelt litteraturpris Fagbokprisen 2009
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verketKapittel - Stavanger internasjonale festival for litteratur og ytringsfrihet går av stabelen 16. - 20. september 2015. Her er en liste med aktuelle bøker fra en del av forfatterne som kommer.