Omtale fra forlaget
Hermeneutikk betyr læren om å fortolke og å forstå. I denne korte innføringsboken skisseres hermeneutikkens historiske opprinnelse og dens utvikling fra antikken og frem til det 20. århundret.
I boken gjengis ulike debatter om fortolkning ogforståelse. De viktigste teoretikerne ? Origenes og Illyricus i antikk ogtidlig moderne tid, Schleiermacher og Dilthey på 1800-tallet og Gadamer, Habermas og Ricoeur på1900-tallet ? presenteres. Dessuten beskrives de sentrale begrepene som ernødvendig å kjenne til. Hvorvidt hermeneutikk er egen metode for fortolkningav tekster diskuteres også.Forfatteren er professor i idéhistorie ved Universitetet i Oslo.
Forlag Gyldendal akademisk
Utgivelsesår 2009
Format Heftet
ISBN13 9788205400320
EAN 9788205400320
Språk Bokmål
Sider 103
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket