Hatet i Europa

tyve år etter Berlins andre fall

av (forfatter).

Cappelen Damm 2009 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.00 (2 terningkast.)

19 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Tyve år etter Berlinmurens fall er stereotypiene om den kalde krigen på full fart inn i den offentlige samtalen, internasjonalt som nasjonalt. Ifølge journalist og forfatter Hans-Wilhelm Steinfeld skyldes dette blant annet at man i øst ikke har klart å ta et oppgjør med sin rødbrune fortid.
Historieløsheten om Øst-Europa er altså bakteppet for Hatet i Europa. I boken går Steinfeld gjennom de siste 20 årenes avgjørende hendelser med kunnskap, refleksjoner og personlige anekdoter. Og han viser hvordan begge sider i det nye Øst-Europa har sine skjeletter i skapet – det gjelder både de nye, østeuropeiske statene i EU og NATO som det gjelder Russland. Det er åpenbart bekvemt med en aktiv glemsel i mange leire i forhold til den nære historien, understreker Steinfeld. Men det er nettopp denne glemselen boken går i rette med ved å peke ut de aktuelle sammenhengene mellom fortid, nåtid og fremtid.

Bokdetaljer

Forlag Cappelen Damm

Utgivelsesår 2009

Format Innbundet

ISBN13 9788202317898

EAN 9788202317898

Språk Bokmål

Sider 204

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 0 2 0 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

I tillegg: Moleskine notatbok, nyeste nummer av Wallpaper med artikel om blandt annet bokhandlere, og i tillegg: Himmelen i Berlin.


Godt sagt! (2) Varsle Svar

Her vil jeg gjøre et forsøk på å holde oversikten over de bøkene jeg leser i 2010. Et år hvor forøvrig nyttårsforsettet mitt (eller retter sagt desemberforsettet mitt) var å begynne å ta i bruk biblioteket igjen.


Godt sagt! (0) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • "Norge i dansketiden - 1380-1814" av Sverre Bagge
  • "Nærbilder fra et politisk jordskjelv" av Hans-Wilhelm Steinfeld
  • "Grunnbok i Norges historie - fra vikingtid til våre dager" av Ståle Dyrvik
  • "Angela Merkel - et europeisk drama" av Ingrid Brekke
  • "Tyskland stiger frem" av Sten Inge Jørgensen
  • "Hvorfor menn ikke kan lytte og kvinner ikke kan lese kart - hvordan vi er forskjellige og hva vi kan gjøre med det" av Barbara Pease
  • "Bruddet - hellige krigere og en ny verdensorden" av Kari Vogt
  • "Jakten på Sigurd Jorsalfare" av Øystein Morten
  • "USA - folkets historie : 1492 - i dag" av Howard Zinn
  • "Godfoten - samhandling - veien til suksess" av Nils Arne Eggen
  • "Det var DDR - forteljingar om eit nedlagt land" av Astrid Sverresdotter Dypvik
  • "Stikk i strid - ein biografi om Einar Førde" av Frank Rossavik
Alle bokanbefalinger for dette verket