Selv er jeg en stor fan av poesi. Leser og skriver, samt kjøper poesi. Ble først provosert over innlegget ditt, men etter å ha tenkt litt så må jeg jo gi deg rett. Dessverre leses det mindre posesi, klassikere må vike plassen for enkel krim som topper alle salgslister. Jeg syntes dette bare gjenspeiler hvordan samfunnet vårt har blitt.
Jeg har mange dikt jeg liker, men det har alltid vært et som har stått over alle andre. Jeg velger å skrive det her i håp om å vise hvor flott og opplysende poesi kan være :-)
HVIS, av Rudyard Kipling
Hvis du kan bli på post når man forlot deg, og holde holdet klart når alt slår klikk, hvis du kan tro når alles tvil står mot deg, men også våkent lytte til kritikk; hvis du kan gå i ventetidens lære og møte løgn - med sannhet som ditt svar, og møte hat - du ikke selv vil nære, men tie med hvor klok og god du var.
Hvis du kan ferdes fritt på tankens veier, og drømme - uten selv å bli fordrømt, hvis du kan møte nederlag og seier som to bedragere du selv har dømt; hvis du kan tåle at ditt ord forvrenges til usselt pjatt i demagogens munn, hvis du kan se ditt livsverk søndersprenges og atter bygge det på naken grunn.
Hvis du kan våge alt på samme terning, - et enkelt kast på livets spillebord - og tape alt - og gjenoppta din gjerning, men aldri nevne tapet med et ord; hvis du kan ta din tørn og ikke gi deg, men sette inn hver fiber i din kropp og holde ut når alt forstummer i deg unntagen viljens røst: "Gi aldri opp!"
Hvis du kan si til massen hva du mener, og selv blandt konger være den du er, hvis du er alles hjelper, ingens tjener, og venn og uvenn står deg like nær; hvis du kan fylle hvert minutt av tiden med seksti solsekunder, - da, som lønn er jorden din med alt som finnes i den, og - enda mer - du er mann, min sønn!
Viser 17 svar.
"If" ble aldri mer det samme etter at jeg leste Bridget Jones: The Edge of Reason.
Er selv glad i lyrikk, men leser alt for lite ... og vil gjerne ha tips! Er kanskje spesielt glad i Inger Hagerup; "Jeg tror" er en av mange favoritter.
Hmmm har gått glipp av noe jeg da siden Bridget Jones ikke er blant favorittbøkene mine hehe
Jeg er ikke sånn som lesr dikt bokstavelig, men jeg tolker mye og når det gjelder "IF" så er jo det en beskrivelse av hvordan man bør leve og håndtere livet sitt.
Hva var det som sto i «Bridget Jones: The Edge of Reason» som gjorde at «If» aldri mer ble det samme?
Eh ... for å gjøre en lang historie kort, ved en feiltagelse ender Bridget opp i fengsel i Thailand, og en av de eneste personlige eiendelene hun har klart å få med seg er en kopi av dette diktet, som bokas kjekkas Mark Darcy ga henne ved nok en feiltagelse. Setter i alle fall diktet i en noe original sammenheng.
4.30 p.m. You see. Even when things seem bad, still enlightening things happen. Screwed up paper was Dad's poem from book club that Mark gave me. Is literature. Am going to read it and think of finer things.
If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and ...
Oh my God. Oh my GOD. Do they still have beheading in Thailand?
Jada, jeg vet ... ikke den dypeste diktanalysen.
Det var iallfall en morsom diktanalyse! ;o)
Jeg husker at det var to dikt som gjorde inntrykk på meg i min ungdom. Det var HVIS +
TI BUD TIL EN UNG MANN SOM VIL FREM I VERDEN av Jens Bjørneboe
Kanskje du Hedvig kan lage en liste over gode posesibøker? Og kanskje en av oss kan starte en diskusjon der bokelskere kommer med tips til bøker eller dikt de setter stor pris på?
Begge deler hadde jeg tenkt å gjøre :-) Har bare blitt litt dårlig tid med advent, julegaver etc. Skal tenke litt på diktene jeg liker. Det er så mange og dessverre er de fleste veldig lange hehe
Du kan jo se om du finner noen dikt du liker på nettet, og så kan du bare lenke dem opp. Tips: Når du skriver inn et dikt, må du trykke to ganger på mellomromstasten før du trykker linjeskift. Glemmer du de to mellomrommene, blir det ikke noe linjeskift.
Takk for ytterligere et tips som jeg kommer til å benytte meg mye av :-)
Jeg er fornøyd med poesiens utvikling, den er kanskje den eneste av de litterære sjangerene som har overlevd i samme omfang som før, og det ved å gå tilbake til utgangspunktet, så og si. Forskjellen fra hip-hopens lyriske omgivelser og f.eks. Bob Dylan (for å namedroppe en velkjent jævel), er at Bob Dylan hadde store poeter rundt seg, som beat-poetene Allen Ginsberg, William Burroughs, Jack Kerouac... velkjent drill. Jeg ser ikke dagens poetiske motpart, nå lever lyrikken alene av populærmusikken. Som den gjorde i virkelig gamle dager.
Jeg er enig med deg i din observasjon i at det er råtten krim som herkser listetoppene, men slik har det alltid vært. Don Quijote var en reaksjon på en overflod av kleine ridderromaner, Knut Hamsun var nesten ikke synlig på bestselgerlistene i sin tid på grunn av kiosklitteratur som Rudolf Muus skrev. Dette var forresten også krim, eller detektivromaner. Så mye for dagens samfunn gjenspeilet i lister. Jeg tror vi bare venter på en ny T.S Eliot, en kollektiv avventelse, alle bare venter på den neste store dikteren slik jødene venter på Messias.
Jeg støtter opp om Rudyard Kipling, selv om han var ganske m i l i t æ r av seg.
Den velkjente jævelen er en himla vakker poet da (så siden du nevner han kan jeg ikke dy meg fra å poste en av favorittene mine). :)
It's All Over Now, Baby Blue
You must leave now, take what you need, you think will last. But whatever you wish to keep, you better grab it fast. Yonder stands your orphan with his gun, Crying like a fire in the sun. Look out the saints are comin' through And it's all over now, Baby Blue.
The highway is for gamblers, better use your sense. Take what you have gathered from coincidence. The empty-handed painter from your streets Is drawing crazy patterns on your sheets. This sky, too, is folding under you And it's all over now, Baby Blue.
All your seasick sailors, they are rowing home. All your reindeer armies, are all going home. The lover who just walked out your door Has taken all his blankets from the floor. The carpet, too, is moving under you And it's all over now, Baby Blue.
Leave your stepping stones behind, something calls for you. Forget the dead you've left, they will not follow you. The vagabond who's rapping at your door Is standing in the clothes that you once wore. Strike another match, go start anew And it's all over now, Baby Blue.
Et nydelig dikt av Astrid Hjertenæs Andersen:
HESTENE STÅR I REGNET
Når mitt sinn er fylt av drømmer,
mere dunkle, mere fjerne
enn min tanke kan forklare,
mere ville, mere hete
enn mitt hjerte kan forstå,
vil jeg bare stå i regnet
slik som hester står i regnet
på en bred og saftig slette
mellom tunge fjell, som her.
Stå og kjenne kroppen suge
dette svale, sterke, våte,
som i strie strømmer siler
over ansikt, hår og hender.
Likne skogen der den suger,
som et barn, av himlens bryster.
Likne sletten, full av sødme,
sitrende av fromt begjær.
Slik som hester står i regnet,
lutende, med våte flanker,
og lar duft av muld og væte
drive sterkt og søtt i sinnet,
vil jeg stå og bare være
og la himmel-yret falle,
inntil tanken fri for feber
følger drømmene til klarhet
i en steil og stille ro.
(Fra samlingen De unge søylene, 1948)
Nei, dette synes jeg ikke var noe til dikt. Det sier ikke meg stort - det blir som å stikke tunga ut av vinduet - det eneste som kommer på den blir regn.
Smak og behag, etc. Jeg hadde igrunnen ikke ventet at du ville synes dette var noe til dikt, når jeg tar i betraktning dine meninger og interesser som er kommet til uttrykk her på Bokelskere.
Forøvrig synes JEG de fem første strofene er utrolig fine og dekkende for å beskrive nærmest ubeskrivelig følelser.
HESTENE STÅR I REGNET
Når mitt sinn er fylt av drømmer,
mere dunkle, mere fjerne
enn min tanke kan forklare,
mere ville, mere hete
enn mitt hjerte kan forstå,
Hva i all verden er det dette sier deg? Er dette stor diktekunst? Bevare meg vel! Les heller Olaf Bull:
"Begriber du, usle hvad jeg gjør?
Jeg drypper en faldende sten i dit sind;
jeg sår i dit sind en uro ind -
en uro som aldri dør.-
Det er noe annet, det!
Dette sier meg at tankene og drømmene ikke alltid er fornuftige, at det finnes mye i tanker og mellom himmel og jord vi (i alle fall jeg) ikke kan forstå, og da er det flott å oppdage at det kanskje fins "tvillingsjeler" der ute.
Og det du siterer av Olaf Bull er flott det også. Det ene utelukker ikke det andre. Jeg leser gjerne Både Astrid Hjertenæs Andersen og Olaf Bull (og mange andre). For meg er GOD litteratur ikke enten- eller, men både-og.
...og for noen så er vel det å stikke tunga ut av vinduet og la regnet falle på den, en liten del av alt det vakre her i verden :)