Jeg tar eksamen som privatist, og har fått beskjed om at jeg bør skrive et kort særemne på ca.10 minutter ved foredrag. Jeg er veldig glad i fordypningsoppgaver, men synes det er utrolig vanskelig å velge noe som er litt annerledes men interessant. Og særlig problemstillingen! Er det noen som har et forslag eller to? Jeg har tidligere vært inne på tanken å skrive om Albertine. Eller sammenlikne Ibsens to karakterer Hedda Gabler og Nora. Men jeg er svært åpen for andre kreative forslag. Særemnet bør passe innunder nordisk, kanskje norsk litteratur spesielt. Og jeg er særlig mottakelig for problemstillinger.
Om du ikke har noen forslag til særemne trenger jeg også hjelp til å komme på et kreativt forslag om en kjent historisk person. Jeg har tidligere tenkt på Charles Montesquieu, roald amundsen eller fridjof nansen, Gunnar Sønsteby, eller William Wallace.
Tusen takk for hjelp!
Hilsen Thea
Viser 4 svar.
Dersom du for eksempel er interessert i Montesquieu, kan du jo skrive eit særemne om korleis hans idear har påverka opplysningstida og litteraturen i denne perioden. Både Ludvig Holberg og Jonathan Swift er jo sterkt påverka av Montesquieu sine idear. Det å samanlikne Montesquieu sine politiske filosofiar med samfunnskritikken i Holbergs Niels Klims underjordiske reiser og Gullivers reiser kan for eksempel vere ein ide. Då får du dekka både norsk litteraturhistorie, litteratur og samtid og samanlikning mellom norsk og europeisk litteratur.
Jeg ville valgt å skrive om forfatteren Amalie Skram og hennes forfatterskap.
Amalie Skram skrev bøker for mer enn hundre år siden, bøker som ble litterære kunstverk, samtidig tok hennes romaner opp viktige spørsmål som ble en del av samfunnsdebatten den gangen.
Enig med Bjørg. Skriv om noe som favner flere kompetansemål for eksempel sammensatte tekster -overgang fra tekst til film/ teater. Flere av Hamsun sine bøker er filmatisert. Uansett - Lykke til!
Det kan jo vere lurt å skrive om nokon du kan knytte til fleire av kompetansemåla. Er det påbyggkurset du tek som privatist?
I så fall kan det jo vere ein ide å lage ei oppgåve kor du viser at du kan noko innanfor fleire av kompetansemåla, for eksempel samanlikne ein kvinnefigur frå ein norrøn tekst med ein ibsen-figur og seie noko om kva slags verdiar som er like og ulike i dei to periodane. Då vil du få vist størst mogleg bredde.