Kunne ikke falle meg inn! Hvis historien er interessant, eller det er noe som helst ved som boka fenger, da leser jeg. Det at mange andre har samme interesse gjør ingen ting. Og de fleste som leser mye, vil ha behov for å variere "tyngden" i det en leser.

En boks suksess har selvfølgelig mye å gjøre med forlagets satsing på forfatteren, og markedsapparatet bak, men ikke alt. Jeg synes at det er helt fint at forfattere og andre tjener penger på litteratur, det skulle da bare mangle. Jeg synes vi skal begrave myten om den fattige forfatteren som bare lever for å få lov å skrive.

Jeg har lest begge de to bøkene du nevner, og de gjorde sterkt inntrykk. De fikk meg til å tenke mer over situasjonen i disse landene, og være ekstra interessert i å lese nyheter i avisene fra Afghanistan.

Godt sagt! (7) Varsle Svar

Viser 1 svar.

Jeg er helt enig i det du skriver. De nevnte bøker er romaner og ikke faktabøker og jeg tror de fleste forstår forskjellen. Det må vel ikke bli slik at vi forventer "nyanserte bilder" av virkeligheten av en romanforfatter. Han/hun skriver fiksjon som noen ganger har autentiske hendelser som bakteppe.
Det er vel slike bøker som blir kalt kommersielle bøker, og det er vel greit det. Faktabøker derimot kalles ikke det, og det er vel greit det også :)

Virklighetens verden er noe helt annet og der stilles og skal stilles mye større krav til de forfatterne ang. nyanserte bilder,bakgrunnerstoff o.l. i f.eks. konflikter i et land eller mellom folkegrupper enn en skjønnlitterær forfatter.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Sist sett

Monica CarlsenMonaBLIngrid HilmerKarin BergRosa99NorahBerit RSiv RønstadTurid KjendliesomniferumHarald KBerit B LieKetilsveinEgil StangelandIreneleserellinoronilleKirsten LundTone Maria JonassenMorten Jensenandrea skogtrø egganKaramasov11ingar hRandiATorRufsetufsaSynnøve H HoelRagnar TømmerstøAnne Berit GrønbechMarit AamdalritaolineEvaAmanda AElinBeReidun SvensliAstrid Terese Bjorland SkjeggerudBente NogvaVannflaskeTovealpakka