Kjempeflott Kjell, det er vel ikke så mye mer å si om stykket. Da blir det som å "hoppe etter Wirkola", :)
Brand's kristendomssyn : Ibsen fremstiller Brand som en svovelpredikant eller vekkelsespredikanter, og jeg vil tro at det hadde Ibsen god kjennskap til og erfaring med. Disse "mørkemennene" med steile og bestemte meninger, de var menn med sterke personligheter og jeg føler at Ibsen lar en slik "person" ta bolig i Brand. Det resulterer i at han fører ulykke over sine nærmeste og over seg selv.
Prosten sier til Brand:
"Men av må alle kanter slipes,
og av må alle kviste knipes;
glatt må de være, lik de andre,
og aldri noen snarvei vandre,
skal verket varig vorde gjort".
Brand: Meg selv taper hvis jeg viger.
Fogden: Brand, håpløs er en ensom kriger.
En fantastisk person har Ibsen skapt i Brand, og han bor i oss mennesker den dag i dag mer eller mindre.
Viser 1 svar.
Takk for anerkjennelsen!
Det du siterer (prostens replikk) er nok en sentral uttalelse i "Brand", og akkurat her er nok forfatteren mest enig med Brand.
Ibsen kan vel ikke kalles noe A4-menneske --- tror jeg.
Det må da være måte på fanatisme og stivsinn, tror jeg Ibsen ville si med "Brand".
Tror vi bør ha Brand i mente, når vi senere leser "En folkefiende", spesielt fogdens replikk, "Brand, håpløs er en ensom kriger".