Denne helgen begynte litt travel, men nå begynner den å bli mer avslappende. Jeg har nettop i dag fullført enda en bok, og har noe par til som jeg kan tenke meg å begynne på etter hvert. Mye spennende prosjekter, men fortsatt litt ubestemt hvilken det blir.
Hva leser du denne helgen?
Ønsker alle en fin helg!
Viser 15 svar.
Jeg har lest Barndom 50 tallet å Barndom 60 tallet pluss Pistolero som er en Morgan Kane bok
Hørtes ut som en interresant bok. Håper du hadde en fin helg.
Jeg har startet på en Cornelis Vreswijk-biografi av Klas Gustafson. Leser sakte og koser meg og hører på musikken hans når den omtales i boka. Blir nok lesing hele neste uke.
Musikk og bok er fint. Håper du hadde en fin helg!
Jeg søkte på leseutfordringer på nettet og kom over Bærum bibliotek sin Ut på litteratur…nytt reisemål hver måned, februar er det Japan og jeg dukket ned i min leseliste og fant den jeg startet i går, nemmelig «Taushet» av Shusaku Endo. Den er en fortelling om Sebastiao Rodrigues, en jesuitt-prest fra Portugal som i 1660 setter seil mot Japan, fast bestemt på å hjelpe landets brutalt undertrykte kristne minoritet.
Ha en god søndags kveld!
Hørtes veldig spennende ut. Håper du hadde en fin helg!
Jeg har lest mye fra Palestina og Midtøsten det siste året. Med noen nødvendige avbrekk. Men etter å ha fått inn mange gode forslag på listen over bøker om Palestina, er det flere som frister. I første omgang har jeg begynt på Gudfaren, Trygve Lie, Generalsekretæren som sviktet FN av Odd Karsten Tveit, som jeg allerede har.
Så har jeg bestilt Det er ikke meg jeg forestiller av Fernando Pessoa, etter anbefaling fra Beathe Solberg. Gleder meg til et gjensyn med Pessoa!
Forsettet om ikke å kjøpe flere bøker, glipper litt 😊
Spennende. Håper du hadde en fin helg!
Tusen takk - og det samme til deg!
Jeg holder fortsatt på med "Gudfaren" om Trygve Lie, arbeiderpartimannen som ble FNs første generalsekretær og hadde mange svin på skogen. Den er interessant, men relativt tørr. Ingen pageturner akkurat :-)
Fernando Pessoa gjemmer jeg til vi skal på ferie om ikke så altfor lenge.
Her er det ikke noe nytt på lesefronten. Jeg leser videre i Sjøfareren, Stormens søster og Imitations. Loe sin Doppler leste jeg ut i uka som gikk, den var like bra som sist jeg leste den. Håper alle har en bra helg!
Sjøfareren virker som en spennende bok. Håper du hadde en fin helg!
Hei! Var som vanlig på posten i går og hentet pakke. Været vi hadde & i dag er så vidt på plussiden med barfrost fra natten som var. Gangvei er strødd så ingen glatte partier. Nå ser jeg fram til at alt grønnes.
Min bok denne uken er mer av en filosofisk karakter.
Descartes' Error - Emotion, Reason and the Human Brain av Antonio Damasio
I århundrene siden Descartes berømt proklamerte, ‘jeg tror, derfor er jeg,’ har vitenskapen ofte oversett følelser som kilden til en persons sanne vesen. Selv moderne nevrovitenskap har inntil nylig hatt en tendens til å konsentrere seg om de kognitive aspektene ved hjernefunksjon, uten å ta hensyn til følelser. Denne holdningen begynte å endre seg med utgivelsen av Descartes' Error. Antonio Damasio utfordret tradisjonelle ideer om sammenhengen mellom følelser og rasjonalitet. I denne fantastisk engasjerende boken tar Damasio leseren med på en vitenskapelig oppdagelsesreise gjennom en rekke casestudier, og demonstrerer det mange av oss lenge har mistenkt: følelser er ikke en luksus, de er avgjørende for rasjonell tenkning og for normal sosial atferd.
Antonio Damasio er en portugisisk nevrovitenskapsmann. Han er for tiden David Dornsife-leder i nevrovitenskap, samt professor i psykologi, filosofi og nevrologi, ved University of South California, og i tillegg adjunkt ved Salk Institute. og har skrevet flere bøker:
Hans arbeid, Self Comes to Mind: Constructing the Conscious Brain (2010), utforsker forholdet mellom hjernen og bevisstheten. Damasios forskning innen nevrovitenskap har vist at følelser spiller en sentral rolle i sosial kognisjon og beslutningstaking.
Jeg hentet også - På leting etter Spinoza, glede, sorg og den følende hjernen av Antonio Damasio som jeg fikk tak i på et antikvariat
Glede, sorg, sjalusi og frykt er deler av vårt daglige liv. Allikevel er studier av slike følelser blitt ignorert. Antonio Damasio mener at nettopp følelser og emosjoner ligger til grunn for vår tenkning og for menneskets utforskning av virkeligheten. Ved hjelp av filosofen Spinoza lærer han oss hvordan følelsene gir mening til menneskelivet. Spinozas filosofiske innsats består bl.a. i at han nekter å skille hjerne og kropp. På leting etter Spinoza er en velskrevet fortelling om nevrologens nyskapende arbeid i skjæringspunktet mellom filosofi og biologi. Damasio er en av verdens fremste forskere innen nevrologi og har et stort internasjonalt publikum.
Ønsker alle en god, interessant lesehelg.
Her var mye interresant. Håper du hadde en fin helg!
Kjøpte du boka om Descartes på engelsk? VIsste du at den er oversatt til norsk?
Ja, men fant ingen norsk oversettelse på nettet. Har flere bøker av samme forfatter på engelsk.