Tja, jeg er langt på vei med på den påstanden jeg. Om den ikke revolusjonerte mediet, så burde den kanskje ha gjort det. Den utgjør ihvertfall et vannskille. Alan Moore dekonstruerer superhelt genren, og viser samtidig at den kan brukes til å ta for seg "voksne" og infløkte temaer.
Viser 2 svar.
Grunnen til at serien Watchmen er så spesiell er flere ting. For det første så foretok Alan Moore som Morten sier en dekonstruksjon av hele superhelt-mytologien, som frem til da med god grunn kunne kalles selvhøytidelig og pompøs. Årsak nummer to var at man brakte inn virkeligheten inn en stadig sterkere grad, tenk kald krig og åtti-tallet, slik at superheltene fikk kjøtt og blod, det var ikke en fantasi-virkelighet, en eskapisme. Ved at superheltene fikk kjøtt og blod, ble de også revet ned fra sin uoppnåelige pidestall, og fikk menneskelige mangler (alkoholmisbruk, avvikende sexvaner, fascistiske holdninger etc)
Denne boka gjorde faktisk ikke tegnerier interessant for ett "bredere" publikum, men gjorde at mediet foretok ett kvantesprang i sin tilnærming til andre medier.
What he said!