Er diskos-scena lånt frå gresk mytologi?

Eg las nyleg Døden i Venedig av Thomas Mann, og litt over halvvegs i boka blir det nevnt eit tema frå gresk mytologi der (eg måtte slå det opp i wikipedia for å få klarheit i det) vindguden Zefyr ser Apollo kaste diskos med Hyakinthos, og i sjalusi bles Zefyr på diskosen slik at den treff Hyakinthos og drep han. Då måtte eg tenke på diskos-scena frå Havbroren.

Eg har vondt for å sjå ein direkte parallell mellom den greske myta og handlinga i Halvbroren. Men samstundes greier eg ikkje å fri meg frå kjensla av at myta i det minste har tent som inspirasjon for Saabye Christensen.

Er det nokon av bokelskarane som veit mer om dette? Eller som meg, som berre liker å spekulere på ting dei ikkje veit noko om?

Godt sagt! (0) Varsle

Sist sett

LailaalpakkaFinn Arthur JohansengretemorLilleviKaren PatriciaTanteMamieTrude JensenStine SevilhaugstrigidaeVannflaskeHildeLill EilertsenAnn Helen ELaddenLinnAEAvaHeidi Nicoline ErtnæssveinEivind  VaksvikKirstenVibekeGrete AastorpKathrine AndersenLisbeth Marie UvaagIngvildJulie StensethMads Leonard HolvikNorahTor-Arne Jensenmary (marvikkis)Ina Elisabeth Bøgh VigrePiippokattaBjørg Marit TinholtRandiAToveAud- HelenHeidi HoltanGS AIrene Rognmo