Jeg fant "Haugtussa" som lydbok (to kassetter) i en skuff. Heldigvis har jeg tatt vare på en gammel walkman, så nå kan jeg høre på en fabelaktig opplesing av diktringen.
Bak på kassett-dekselet står bl.a. følgende skrevet:
Lydutgåve av Arne Garborg: HAUGTUSSA
blir lese av Rut Tellefsen, Pia Tellefsen og Hallvard Lydvo.
Tilrettelagt av Rut Tellefsen og Pia Tellefsen.
Den trykte boka kom første gong ut i 1895.
Lydboka er på 2 kassettar, speletid 3 timar.
Når jeg hører på den, får jeg virkelig en bekreftelse på at "Haugtussa" er skrevet i et språk som gir en følelse av rytmisk musikk, mystikk, intensitet, menneskekunnskap og handling.
Og for noen opplesere!
Det er kanskje mulig å få kjøpt "Haugtussa" som lydbok i en mer moderne utgave (f.eks. CD).
Hvem vet?
Viser 12 svar.
Rut Tellefsen, Hallvard Lydvo og Pia Tellefsen leser med innlevelse så det river hjertet. Gripende godt. Deres tolkninger gir meg ikke bare flere detaljer og stemninger, men også en dypere mening og sammenheng. Mens Ottar Wicklunds versjon på ordflyt er en ren opplesning, er dette imponerende skuespillerkunst. Det må ligge et omfattende arbeid bak innspillingen. Tusen takk for anbefalingen, som jeg så absolutt bringer videre.
Lydfilen kostet kr 259 på Lydbokforlaget.no, så enkel å skaffe at selv jeg greide det uten plunder. Verdt hver krone og vel så det. (Jeg får ikke lenket den, men det er den samme som gretemor lenker til.)
Jeg har hørt frem til «Sumar i fjellet», altså det som omfattes av tråd 1. Boken har jeg lest ut, men er på langt nær ferdig med den.
Stor skuespillerkunst, ja.
Imponerende takt- og temposkifte, bl.a. i opplesingen av "Laget".
Og synging av ku-lokk.
Skjønner godt at det må være fantastisk å kunne lytte til opplesing av diktene, men det er nok avgjørende hvordan det blir lest for å kunne få fornemmelsen av musikaliteten i verket. Nesten så jeg er litt misunnerlig på deg.
Er det denne, så ser det ut som den er til salgs som lydfil.
Det må det nok være, samme bilde og samme opplesere / innlesere.
Anbefales!
Jeg er jo ikke med i lesesirkelen, så dere får unnskylde, men jeg kan ikke dy meg.
Sjekket Ordflyt.no nå, og der kan den lastes ned for under femtilappen.
Fint at du følger med :) Ordflyt.no har jeg lite eller ingen kjennskap til.
Jeg har nå lastet ned Ordflyt og hører en opplesning med Ottar Wicklund (gratis som testleser, har forstått det sånn at man kan lese/høre tre bøker gratis).
Wicklund leser klart og godt, men vel monotont. Har noen erfaring med denne kontra den Kjell nevner med Rut Tellefsen?
Jeg har ikke hørt noen av de, Lillevi.
Opplesingen til Tellefsene og Lydvo er i alle fall ikke monoton.
Takk, jeg tror faktisk jeg vil få problemer med Wicklund i lengden.
Vurderer å kjøpe Tellefsens.
Ordflyt er CappelenDamms streamingtjeneste for lydbøker. Det er utviklet apper til både iPhone og Android.Det ligger en del eldre, gratis bøker der, og også mange nye og gamle titler i salg. Jeg har brukt den en del, ikke så veldig ofte, og har god erfaring med tjenesten, som jeg synes er enkel å bruke.