Jeg er kjent med at Sherlock Holmes har fått skrevet bindsterke biografier om seg, som om han var et irkelig menneske. Her er hans virke analysert nesten minutt for minutt.
Det jeg lurer på nå er om det finnes noe i nærheten av en slik systematikk rundt Hercule Poirot. Mer konkret har jeg spørsmål som:
Har bøkene handling fra den tiden de ble skrevet, slik at handlingen er kronologisk gjennom forfatterskapet?
Er det mulig å tidfeste når Poirot bor sammen med Hastings og miss Lemon? Er det fra Styles-mysteriet i 1924 til et eller annen konkret slutttidspunkt, eller er det mindre systematisk enn som så?
Er alle filmene og TV-episodene med Poirot (og miss Marple) bygget på konkrete Agatha Christie bøker, eller er det produsert nye ting hvor karakterene er lånt?
Viser 5 svar.
Når det gjelder TV-serien, så mener jeg å ha lest at David Suchet har som mål å få filmet alle Agatha Christies historier om Poirot før han gir seg.
Men det som vises på TV er vel noe omskrevet i forhold til originalen, jeg mener å ha fått med meg at de også har introdusert ANDRE som gjerningsmannen enn det Christie hadde i sine historier.
Så... om det er "Agatha Christies historier" eller "produsert nye ting"... Rett svar blir vel "en mellomting".
Poirot-timeline er en interessant problemstilling, men de lærde strides litt om hva som er "korrekt". Agatha Christie gjorde en taktisk bommert, og gjorde Poirot for gammel i begynnelsen... Og da spørs det hva som blir rett, å justere alder, eller bare akseptere problemet.
Her er i alle fall noen tidslinjer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hercule_Poirot_in_literature (Kronologisk rekkefølge under publisert rekkefølge)
http://www.poirot.us/timeline.php (Problem her, Poirot forlater Belgisk politi i 1904 og dør i 1975, altså 71 år senere... Hvor gammel var han da han sluttet i politiet?)
http://poirotchronology.blogspot.no/p/hercule-poirot-timeline.html Virker som en mer "realistisk" tidslinje, men...
Takk skal du ha. Disse tidslinjene ryddet opp i mye for meg - selv om det er klart at alt faktisk ikke lar seg rydde opp i. i likhet med Sir Arthur Conan Doyle var ikke Dame Agatha like pinlig nøyaktig på datoer og kronologi hos sine karakterer som vi som kommer etterpå og liker å analysere bøkene.
Det jeg ikke var klar over før jeg nå begynte å grave meg litt ned i stoffet, var at det er skrevet så mange flere bøker om Poirot enn miss Marple, og at det ser ut til at sistnevnte er levde og virket flere tiår senere.
Synd, for øvrig, at Poirot og Hastings skilte lag - historiene med Hastings er absolutt de triveligste.
Nei, det er utgjort når forfattere lager historier som blir så mye større enn dem selv at vi kritiserer dem for dårlig forarbeide når vi analyserer bakgrunnen litt nøyere;)
Jeg har aldri lest Agatha Christie i noen som helst rekkefølge. Men jeg vurderer å begynne.
(For 35 år siden raidet jeg biblioteket og lånte alt de hadde. Noe som gjorde at da jeg etter den første uken startet på bok nummer 5 fant jeg løsningen før detektiven. Poirot, tror jeg det var.)
Det kunne vært gøy å lest hele forfatterskapet i publiseringsrekkefølge, for når jeg tenker tilbake på det nå, så var det flere skifter i "stil", underveis. Men om det var "stilskifter" som var gjennomførte i henhold til tiden hun levde i, eller om hun endret stil som et litterært grep i noen av historiene...
Det man i alle fall kan lære av Agatha Christie er "Drep hovedpersonene dine før du dør". For det de har gjort med Sherlock Holmes er... ikke bestandig like bra. (TV-serien "Sherlock" var veldig bra, men annet...)
(Nå skulle jeg avsluttet med noen bevingede ord om Joan Hickson som Miss Marple (den beste av dem), men det får vente)
Det var nok stilskifter i forhold til hennes egen alder og verden for øvrig. De første bøkene fra før annen verdenskrig er ofte mer muntre og lyse i tonen enn de som kom senere. Tommy og Tuppence-historiene fra den tiden er et eksempel. Her handler det om "bright young things" som kjører rasende fort på landeveiene og lever sine overklasseliv, bare lett spritet opp av et lite mord her og der. Veldig ofte er det også en søt kjærlighetshistorie. Eksempler er "Hvorfor spurte de ikke Evans" og "The Secret of Chimneys".
Bøkene fra midten av tretti-tallet er mørkere og går dypere inn i personene, men her er også de beste historiene hennes, der hun virkelig viser sin mesterklo. f eks "Døden på Nilen", "And then there were none", "They came to Baghdad".
De siste bøkene hennes, fra slutten av sekstitallet og begynnelsen av syttitallet, er til dels enda mørkere, og man merker at forfatteren ikke lenger er helt i takt med tiden. Detektivene er gamle, og mange i bøkene klager over det moderne samfunnet...."Third girl" og "Elephants can remember" gir ikke den samme kosekrimfølelsen som de eldre historiene.
Jeg har alle bøkene, men har aldri lest dem i rekkefølge. Begynte så smått, men holdt opp så lenge at jeg har glemt hvor jeg var! Nylig leste jeg to vilkårlige igjen, etter mange års Christie-pause. Prøver nemlig å IKKE huske løsningen på gåten - godt gjort siden jeg har lest alle bøkene flere ganger - og vanskeligere blir det med alle tv-seriene.
Måtte google litt for å finne ut hvem er hvem av Miss Marplene - og ja, jeg er enig i at Joan Hickson er den beste av de som har gått på tv i nyere tid!
Hm, jeg kan ikke svare på alt dette...men kanskje noe.
Bøkene er kronologiske, uten at det egentlig har noen særlig stor betydning i Christies bøker. Poirot er jo pensjonist i den første boka, og jeg mener å ha lest at Christie angret litt på at hun gjorde ham så gammel - faktisk virker han også yngre i senere bøker! Den siste boka om Poirot (og også den siste om Miss Marple) skrev hun lenge før hun døde, så de var klare til utgivelse. Disse er litt anakronistiske mht tid og miljø...
Ellers foregår alle Poirot-bøkene i den tiden de ble skrevet, men tidsperioden er mer en bakgrunn - det er lite henvisninger til faktiske hendelser. Første verdenskrig blir henvist til nokså ofte i bøkene fra 20-tallet, med veteraner osv, men sjelden den annen.
Jeg tror at alle filmene jeg har sett er basert på romaner eller noveller av Agatha Christie - jeg kjenner ikke til at det har vært laget nytt materiale basert på disse karakterene.
Sikkert andre som vet mer! Jeg har lest alle bøkene hennes mange ganger, og kan også anbefale selvbiografien hennes, som er underholdende og interessant.