Revolusjonen er ikke hovedhistorien i De elendige, heller - iallefall ikke i bind I. (Har bare såvidt begynt på bind II, så det er litt tidlig for meg å si noe om den ennå). Men den får på ulikt vis betydning for hovedpersonene. Jeg kan anbefale den varmt - god bok!
Viser 4 svar.
Er i gang med Samfundets ulykkelige, som min utgave fra 1929, Nasjonalforlaget, heter. Og liker det jeg leser - fengslende!
Men jeg måtte sjekke mine mangelfulle kunnskaper om fransk historie.....
I To byer er handlingen lagt til tiden omkring den franske revolusjonen 1789.
I De elendige er vi kommet til 1800-tallet, og Napoleon Bonaparte sitter på keisertronen. Det jeg har oppfattet som den franske revolusjonen, er et studentopprør i juli 1830 (stemmer ikke dette?). Det er dette Hugo skriver om når han skildrer det opprøret Marius og hans venner stiller seg i spissen for. Bakteppet i de to bøkene er altså forskjellig. Du vet kanskje allerede dette; jeg trengte en liten oppklaringsrunde.
Tusen takk for ditt gode tips!
Jeg håper jeg ikke narret deg til å tro at boka omhandler selve revolusjonen. Det var derfor jeg var såpass rund og skrev "tida omkring den franske revolusjon". Da tenkte jeg først og fremst på tidsperioden 1789-1815, og "De elendige" omhandler vel i hovedsak tida like etter dette.
(Før jeg leste boka, måtte jeg ta en kjapp oppfrisking av historiekunnskapene siden Historie aldri var yndlingsfaget mitt...)
Marius' historie har jeg nettopp begynt på i bind II. Er ferdig med bind I som gir oss historien til Jean Valjean og Cosette.
Nei absolutt ikke. Er bare glad for at du inspirerte meg til endelig å lese Hugos eget verk (etter 2 - 3 versjoner av musikalen)!
Jo, i Les Misérables bruker Hugo ein liten, konkret episode frå julirevolusjonen. Stor litteratur, dette - og interessant med parallellar mellom desse to store.