Den trofaste tjenestepiken Sally følger sin tuberkolosesyke frue fra England til det sørlige Egypt, i håp om at klimaet skal være bra for fruens helse. Fruen er Lady Duff Gordon, en intelligent og populær kvinne, som for å overleve må forlate sin elskede mann og sine barn på ubestemt tid. I begynnelsen ser frue og tjener Egypt som et spennende eventyr, men som tiden går blir de mer og mer påvirket av det egyptiske dagliglivet, skikkene og religionen, med tjeneren Omar som bindeledd.

Jeg klarer ikke yte boka rettferdighet med min beskrivelse. Det er slett ingen vanlig historisk roman, forfatteren gir Sally en overbevisende stemme, og historien er fascinerende. Først i etterordet oppdaget jeg at boka er basert på faktiske hendelser, og at Lady Lucie Duff Gordons brev fra Egypt også er gitt ut som bok, "Letters from Egypt", i 1865.

Kate Pullinger har skrevet tre andre romaner, og hun skrev "The Piano" sammen med Jane Campion. Jeg kommer nok til å lese mer av henne.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Viser 1 svar.

Løfte opp....plutselig legger visst alle inn feriebøkene sine! Jeg vil så gjerne anbefale denne boka, som ingen andre hadde registrert.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Sist sett

Mads Leonard HolvikReidun SvensliÅsmund ÅdnøyAnniken BjørnesHeleneLailaanniken sandvikJørgen NIngunn SPiippokattaEgil StangelandOleHilde Merete GjessingBerit RRufsetufsaKirsten LundAnette STurid KjendlieJulie StensethVanja SolemdalAvaAgathe MolvikDagfinn JakobsenEmil ChristiansenStig TAkima MontgomeryAstrid Terese Bjorland SkjeggerudElisabeth SveeDemeterTerje MathisenFindussiljehusmorNorahEileen BørresenTanteMamieTine SundalJan-Olav Selforsmay britt FagertveitAlexandra Maria Gressum-KemppiRune