det kan være fra alle slags sjangre
Viser 10 svar.
Jeg har ikke 25, men her er 5 bøker som jeg har blitt borte i og slukt fullt og helt. Som har gjort noe med meg, bøker jeg skulle ønske jeg kunne ha lest for første gang på nytt.
*Klokken i Makedonia av Knud H. Thomsen Luka og livets flamme av Salman Rushdie Bokens folk av Geraldine Brooks Den niende innsikt av James Redfield Dverghesten av Gert Nygårdshaug
(Og så klart alle bøkene i Harry Potter-serien.)
Noen jeg kommer på, i tilfeldig rekkefølge, som jeg virkelig har levd meg inn i:
Som tenåring forsvant jeg dessuten dypt og inderlig inn i Sagaen om Isfolket:):)
Har endret hvor mange dere kan ta
Egentlig er det et noe urettferdig spørsmål siden jeg ikke kan svare mer enn 5 :O) Vanligvis lever jeg meg inn i hver enste bok jeg leser. Men skal nevne de 5 som først ramler inn i hodet: Peter Stamm-På en dag som denne, Jan Guillou-heksenes forsvarer, Marion Zimmer Bradley-Avalon, Kate Mosse-Vintergjenferd, Yrsa Sigurdadottir-Jeg vet hvem du er. Et smalt utvalg av boklivet mitt.
Kunne sikkert nevnt flere titalls, men siden jeg må begrense meg til 5 så blir det:
Jeg tenker nok du skjønner det sjølv av Jon Gangdal
(fra virkeligheten, Umulig å ikke bli engasjert og rørt av denne boken)
De bortgjemte, og hvordan ME ble vår tids mest omstridte sykdom av Jørgen Jelstad
(Denne er veldig personlig for meg, ble både forbannet, oppgitt og håpefull)
Shantaram av Gregory David Roberts
(boken er basert på en sann historie, historien er skrevet med humor og spenning)
Arn-bøkene av Jan Guillou (jukser litt ved at det er 4 bøker)
(disse bøkene beskriver livet i Sverige på 1800-tallet på en lettfattelig og interessant måte)
Sammen til verdens ende av Espen og Tone-Elisabeth Simonsen
(fra virkeligheten, en utrolig rørende bok om kjærlighet, samhold og deres kamp mot kreft)
Klarer ikke å nevne bare fem enkeltbøker, må ha med tre bokserier også.
Harry Potter serien, Sookie Stackhouse novels, Sagaen om Isfolket, Idas dans og Anne Franks dagbok
1: "Skadet" av Cathy Glass 2: "Jeg tenker nok du skjønner det sjøl" av Jon Gangdal 3: "Før jeg brenner ned" av Gaute Heivoll 4: "Jeg har sett verden begynne" av Carsten Jensen 5: "Jeg kan se i mørket" av Karin Fossum
listen kan gjøres mye lenger, men jeg tok de første jeg kom på :-)
Og fire av dem har "jeg" i tittelen, - interessant! Det sier kanskje noe om at de åpner veldig for identifikasjon, eller?
Jeg har ikke rukket å komme med min liste ennå, skal tenke på det:)
Det hadde jeg faktisk ikke merket meg, før du gjorde meg oppmerksom på det nå. Du er absolutt inne på noe. De 5 bøkene har uansett satt spor på hver sine måter :-)