Da jeg leste biografien om Hans Jæger og Ragna Nielsen fikk jeg med politikk fra den tiden. Jeg gjorde et søk på parlamentarisme og fikk opp:

  • Kampen om regjeringsmakten, norsk parlamentarisme i europeisk perspektiv av Bjørn Erik Rasch
  • Sverdrups ekko, parlamentariske undersøkingar av Morten Søberg
  • Kampen mot parlamentarisme 1880-1884, 2 utg. Den konservative politikken under vetostriden av Alf Kaartvedt
  • Der er det godt å sitte, hverdag på Løvebakken gjennom hundre års parlamentarisme av Guttorm Hansen
  • Parlamentarisme og folkestyre, utvalde statsrettslege emne av Per Stavang

Nå vet jeg ikke hvor relevante disse bøkene er iforhold til hva du søkte om.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Viser 3 svar.

Jeg kan anbefale Høyre om for en ny konservatisme av Thorbjørn røe Isaksen, denne er svært lettlest men inneholder ikke spesifikt noe historie om selve partiet men mer om dets fremtidige idegrunnlag.Denne er meget godt skrevet og sier mer om liberalkonservatismens ånd.

ellers kan jeg anbefale deg å lese Francis Sejersteds bok om høyres historie fra 1984. Denne burde være i tråd med det du leter etter. Men som sagt Røe Isaksens bok er nok en lettere innføring.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Hmm du plassert nok ditt innlegg litt skjevt. Det var ikke jeg som spurte, men tar til meg den informasjonen du gir allikevel. Et nærbilde av parlamentarismen i Norge er nok verd å lese og ikke bare i periferien som det ofte blir når man leser biografier.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

så det nå, merkelig at man skal være så slurvete noen ganger. Er enig i at parlamentarismen absolutt er verdig nærgående studier både her til lands og i andre land.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Ingvild SChristofferHeidiBjørg Marit TinholtsomniferumStig TKirsten LundBeathe SolbergKarin BergHeidi BBLeseberta_23Jan-Olav SelforsLinda RastenNorahLeseaaseBjørg L.Tine SundalAgnesVannflaskeHarald KHildeHeidi HoltanEster SAnne-Stine Ruud HusevågToveNicolai Alexander StyveTone Maria JonassenSilje HvalstadIngeborg GJohn LarsenKristin_Sigrid Blytt TøsdalEirin EftevandHilde Merete GjessingHilde H HelsethIngunn SsiljehusmorTove Obrestad WøienJoakimVibeke