Ken Follets bøker Sverdet, Korset er gode historiske underholdningsromaner. Jeg leser Forbrytelse og straff nå. Den lover godt. Jeg synes ofte tidsbildet er vel så godt i historisk litteratur skrevet på den tiden historien foregår. Hvis du vil lese slike er det jo mange å ta av: Servantes, Hugo og Dickens f.eks
Viser 7 svar.
Regner med at du er helt oppslukt av Dostojevskij om dagen. En fantastisk bok, ikke sant?
Absolutt engasjerende. Jeg har lest 300 sider. Til nå er det filosoferingen om forbrytersinnet, om tilregnelighet og utilregnelighet hos et menneske som dreper et annet, som har gjort størst inntrykk. Det ble jo veldig aktuelt også. Men jeg er en utålmodig sjel og boka lang så jeg leser andre bøker innemellom.
Selv om språket og innholdet er lettere tilgjengelig enn hva man kanskje trodde på forhånd, er det jo en krevende bok. Utrolig fasinerende å lese skildringene om den menneskelige psyke som jeg ikke tror kan gjøres bedre enn i denne boken, og jeg simpelthen elsket de lange dialogene i boken. Og så er den jo i tillegg spennende som en krimroman. Desidert en av de beste bøker jeg har lest. "Idioten" er også fantastisk, men "Brødrene Karamasov" er satt på vent. Det er viktig som du sier, en må ha noe annet innimellom. God lesning videre.
Ja, det er jeg enig i. Klassikerstatusen m.m har nok gitt romanen et tungt, litt utilgjenglig rykte. Det er det ingen grunn til. Barnemat til nå ifht Mesteren og Margarita f.eks;)
Takk :) Dette blir artig å lese :)
Så nå at du er 14 år, da kan noe av det jeg foreslo bli litt langt og tregt. Var ihvertfall det for meg da jeg var 14, fordi om jeg også leste en del voksenlitteratur:) Så da holder jeg en knapp på Follet som de første jeg ville lest. Jeg likte også Eldstads Folket på Innhaug og Thorild Thorstad Haugers bøker blant annet om Svartedauen. Tror den ene het: Det kom et skip til Bjørgvin. Lykke til!
Tusen takk, men jeg elsker å lese (som ikke er så normalt i min generasjon, som jeg egentlig ikke skjønner helt), så jeg skal nok prøve å komme meg igjennom :D