Jeg jobber i bibliotek, og får stadig vekk spørsmål om litteratur som passer for litt eldre dyslektiske barn. Selv om jeg leter med lys og lykte i boksamlingen vår, finner jeg ikke noe som passer. Enten er bøkene for barnslige, har blokkbokstaver eller er for vanskelige å lese. Det lille jeg finner er lite fristende, og gir ikke disse barna og ungdommene leseglede i det hele tatt!
Jeg har blogget om emnet her: http://folleraasbloggen.blogspot.com/
Har fått endel kommentarer, de jeg helst ønsker tilbakemelding fra er forlagene. Noen få har svart meg, men ingen av svarene gjør meg noe klokere. Er det sånn at forlagene ikke priorieterer dette? Er dette litteratur som ikke selger, og at de derfor ikke gis ut? Dersom det siste er tilfelle, synes jeg det er litt rart, for jeg er overbevist om at i hvert fall skoler og biblioteker ville blitt lykkelige dersom disse er å få tak i.
Det virker som om folk ikke helt forstår hva jeg mener; de forslår bøker som "En pingles dagbok", bøker som absolutt er bra, men som slett ikke er det jeg spør etter.
Er det ikke mulig å lage slik litteratur? Litteraturen må være enda mer fengende/fristende enn annen litteratur, for her dreier det seg om barn og unge som i utgangspunktet hater å lese!
Har noen på bokelskere.no tips til meg? Hvordan få forlagene til å priorietere dette?
Kommenter gjerne på bloggen min. Takk.