Denne boka er ei av dei mest brutale bøkene eg har lese...Absolutt ei bok som gjer noko med lesaren!!

Dina, Ishvar, Om og Maneck: Gjennom desse får vi kjennskap til det indiske samfunnet i all sin råskap - men også menneskeleg samhald, varme og omtanke! Korrupsjon og fattigdom kjenner liksom ingen grenser - både i forhold til personar og til dei som er sette til å forvalte lover og reglar.

Må seie at det i starten ikkje alltid var like lett å halde tråden - etterkvart som personane vart introduserte, men dette tok seg opp etterkvart.
Er imponert over måten Mistry skildrar det indiske samfunnet på - både rått og brutalt, men også med glimt av humor innimellom. Sluttar meg til ei setning på baksida av boka: "Balansekunst er blant de sjeldne bøkene som setter varig preg på leseren"....

Godt sagt! (8) Varsle Svar

Viser 1 svar.

Rohinton Mistry tar tak i Indias historie i denne boka, der vi får følge hovedpersonene fra selvstendigheten i 1947 til unntakstilstanden i 1975.
Historien om India er ingen solskinnshistorie.
Det er heller ikke den historien som blir fortalt i boka "Balansekunst". Jeg syns forfatteren har fått fram et ganske så realistisk bilde av hvordan det var å leve i India i denne tidsperioden.
Mange grusomheter, motsetninger og uroligheter, voldsomme hendelser, en brutal virkelighet, nådeløs politikk og (uendelig mange) fargerike og forskjellige mennesker som strever for å overleve i et stort og uoversiktlig land. Men dette er India på godt og vondt, og den ufattelige fattigdommen finnes fremdeles.
Jeg har vært der og kan underskrive på det.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Sist sett

Anne ÅmoEli HagelundBente L.GunillaTatiana WesserlingLeseberta_23Fride LindsethEllen E. MartolKirsten LundMads Leonard HolvikRufsetufsaHelena ETove Obrestad WøienLinda NyrudLars Johann MiljeAnneWangHeidi BBRandiAFrode Øglænd  MalminJarmo LarsenKristinAnn Helen EalpakkaEster SMorten MüllerHarald KAstrid Terese Bjorland SkjeggerudTore HalsaAnne Berit GrønbechSiv ÅrdalEmil ChristiansenElisabeth SveeAlice NordliChristofferBerit RKjell F TislevollOdd HebækMarianne MPiippokattaFarfalle