April i Paris av Michael Wallner
Den tyvende dag i januar av Ted Allbeury
En natt i april av Per Nilsson
hehe utrolig godt sagt! :)
Mange forsømmer den lille lykken, mens de forgjeves venter på den store.
Pearl S. Buck
Ikke midt besinnelsen,- ingen vil ha den!
Ukjent
De fleste skygger i livet skyldes at vi selv står i veien for solen.
Ralph W. Emerson
Takk til både deg og gretemor som gjorde meg opmerksom på denne boka! En nydelig leseopplevelse som jeg skulle ønske mange,mange flere fikk med seg!!
Jeg har ikke lyttet, men lest boka med stor fornøyelse. Her er ikke de voldsomme spenningspunktene, men en mer rolig og litt "gammeldags" etterforskning. Jeg liker dette mye bedre enn groteske mord og diverse andre intriger.
Skjønner at krimelskere som liker action ikke faller for denne.
Så for meg som ikke er krimelsker, omfavner jeg denne boka til Lahlum :)
Ja, det ble en interessant og morsom tråd ut av spørsmålet.
Jeg synest Jens Bjørneboe sier det så bra i et sitat jeg la ut fra boka "Vi som elsket Amerika" : Jeg tror at en av de største oppgaver en forfatter har, er å få ordene til å bety noe igjen.
De samme ordene kan brukes om og om igjen i all litteratur. Det er i grunnen en spennende tanke.
Vel faglitteratur er konkret og noe man lærer av. Faglitteratur kan være så mangt fra juss, medisin etc. til fluefiske og forskjellige broderiteknikker, samt knipling. Mulighetene er der for det er mye og velge mellom, men kvaliteten er ikke alltid like god. Handler man på nettet så mister man muligheten til å bla gjennom boken og er mer avhengig av andres bokmeldinger. Slik sett hadde det vært kjekt med en diskusjon om hvilke bøker er best innenfor et valgt emne og hvorfor. Her kommer selvsagt forkunnskaper inn, for i mange bøker er det skrevet en god del mellom linjene.
For min del sier jeg, ja takk begge deler. Men som du, ser jeg at skjønnlitteraturen dominerer her. Grunnen er vel at det selges mye mer skjønnlitteratur og har nok alltid gjort det.
Sakprosa eller faglitteratur blir definert slik.
Hva slags faglitteratur hadde du i tankene?
"Essays om stormaktsgalskap, straffelyst, kunst og moral" er undertittelen på boka.
Bjørneboe var sterkt kritisk til alt totalitert. I denne boka er det samlet essays og ulike artikler Han tar for seg bl.a. fengelsvesenet og hvordan de behaldlet noen av fangene med forskjellige grufulle straffemetoder. Han skriver om enkeltskjebner som blir feilaktig behandlet og som måtte betale en høy pris for ikke å være født på solsiden.
I essayet "Om formyndermennesket" skriver han: "Formyndermennesker, er slike som ser sin høyeste glede i å bestemme over andre menneskers tankeliv, lesning, ytringer og livsanskuelse".
Han skriver usminket om krigenes redsler og dobbelmoral innen lederskap samt mye,mye mer.
Han var en samfunnskritiker og uredd i sine meninger, og stoffet hans ble publisert i ulike aviser og tidsskrifter. Han ble lest den gang og for meg nå, det var nyttig og interessant og få et lite innblikk i hva som rørte seg på den tiden.
Hans kritiske "røst" er noe jeg setter pris på å lese. Den kan leses både en og to ganger, en god og informativ bok om datidens samfunnsproblemer, og noen av de lever i beste velgående.
Jeg tror at en av de største oppgaver en forfatter har, er å få ordene til å bety noe igjen.
Det er en kjent sak, at litteraturen ikke kan fø sin mann. Den er imidlertid istand til å fø forbausende mange andre.
Når mister et menneske grepet og hjernen blir blank? Når det ikke kan sove eller holde ut å være våken?
Jeg husker et morsomt eksempel fra en historie som ble fortalt i min ungdom - om en sørlandsk skipsrederfamilie:
Datteren i huset spør sin mor: "Du mamma, spiser matroser høy?" Mammaen gir da det absolutt humane svar. "Nei da, barnet mitt, de er mennesker ligesom oss, bare ikke så fine".
På bunnen av Moldau har stenene vandret
Tre keisere ligger begravet i Prag
Alt stort og alt smått blir engang forandret
En natt har tolv timer, da blir det alt dag
Og tidene veksler. De veldige planer
Skal briste - som mektige menn har lagt
Og selv om de sprader som blodige haner
Har tidene vekslet, - da hjalp ingen makt
På bunnen av Moldau har stenene vandret
Tre keisere ligger begravet i Prag
Alt stort og alt smått blir aldri forandret
En natt har tolv timer, da blir det alt dag
Brech
Kan tusen diamanter måle seg med glitteret i snøen en dag i februar?
Vil kunnskap noen gang skape fred i hjertene, vil den ikke snarere komme med mer uro, uro over alt en forstår at en fremdeles ikke vet?
"Livet er ikke lett. Det er stort sett hardt og vanskelig nesten hele tiden. Det virker sjelden særlig meningsfullt og kommer aldri til oss pent og pyntelig innpakket i gavepapir med sløyfe på. Og det kan nesten virke som om jo eldre man blir, desto oftere får man seg en skikkelig hard medfart så blodet renner..."