Høres interessant ut, vil sjekke opp denne: )

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Var på biblioteket for å få tak i en bok med de Staël, de hadde dessverre ikke, men har nå bestilt fra et annen bibliotek: )

Godt sagt! (0) Varsle Svar

http://gjennomordene.blogspot.com/2010/11/komposisjon-i-hvitt-og-grnt.html

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Har skrevet en anmeldelse av denne: http://gjennomordene.blogspot.com/2010/11/komposisjon-i-hvitt-og-grnt.html

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Dette er helt riktig, ofte er det et avvik mellom det tallet som står oppført som "leser" og "ønsker seg" og portrettlista som dukker opp når du klikker på tallene.

Den rent tekniske grunnen til dette er at vi kun tar med dem som har markert som "leser" og "ønsker seg" de siste tredve dager når vi regner ut hvor mange det dreier seg om.

Når man klikker på tallene, derimot, tar vi også med dem som har markert som "leser" og "ønsker seg" for mer enn 30 dager siden.

Bakgrunnen for at det ble gjort slik var at vi ville ha en viss bevegelse i listene over "leser" og "ønsker seg".

Hvis noen har markert at de leser en bok for to måneder siden, er vel dette ofte fordi de har begynt å lese noe annet, eller at de ikke har endret boka til "har lest".

Derfor valgte vi å fjerne eldre "tilstander" fra bøkene når vi skulle lage disse listene.

Når man klikker på lista over hvilke bokelskere som "leser" og "ønsker seg" følte vi allikevel det var mest riktig å liste opp alle, selv om det er et avvik mellom antallet på de to.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ah! Her var det masse bra!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Les omtale av boken på http://www.gjennomordene.blogspot.com

SPENNINGSROMAN MED VERDIFULLT INNHOLD

Kari Fredrikke Brænne Under de dype skyggene av løvtunge trær Aschehoug Forlag 2010 301 sider

Hvorfor livet blir slik det blir. Under andre verdenskrig får skjebnen til en russisk krigsfange tragiske følger. En brutal hendelse gir konsekvenser for de fire hovedpersonene vi blir kjent med i boken.

Vi følger den eldre kvinnen Evelyn, som har basert mye av livet sitt på en løgn i ensomhet. Vi treffer hennes voksne utilnærmelige sønn William, som har valgt å flykte til Amerika. Vi møter en overfladisk skuespiller Robert med et muntert ytre og hans sønn Lukas. Lukas har sin fantasiverden hvor han ser på seg selv som Luke Skywalker i Star Wars.

Flettverksroman med 4 fortellerstemmer Boken åpner med at Evelyn tar en telefon til sønnen William; hun vil fortelle en historie. Omtrent samtidig får Robert vekket til live fortrengte følelser av en regissør, under en prøve for en tyngre rolle. Romanfigurenes liv flettes sammen, og vi får en svært velfungerende historie servert. Karakterene i romanen får gradvis dybde og kjøtt på bena, og blir transformert til virkelige personer på papiret.

Forfatteren lar de fire hovedpersonene være fortellerstemmene i boken, og selv Lukas fra sitt barnlige perspektiv, blir troverdig og interessant. Språket til Brænne er preget av et ærlig, direkte og rent språk. Gode dialoger, mange gode bilder og dramatikk driver lesingen frem.

Boken viser at valgene vi foretar oss får eksistensielle konsekvenser, både for oss selv og de som er bundet til oss. Det er mye smerte, og det som ligger bakenfor, i boken til Brænne.

Forfatteren kombinerer spenning med psykologi på en utmerket måte. Jeg vil anta at Brænne er med på å hviske ut sjangeren mellom spenningslitteratur og skjønnlitteratur med denne romanen.

Boken bør absolutt leses.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Det tok mest tid med kalkulatoren for å regne ut hvor mange portrettbilder man kan ha i bredden på sida (950 piksler), hvor store de kan være og med hvilket mellomrom de skal ha for at de skal komme pent helt ut til kanten.

antall_bilder = x
bredde = y
margin høyre side = z

(x*y)+((x-1)*z)=950

Svaret ble 16 bilder i bredden, 50 piksler bredde og med 10 pikslers mellomrom, altså (16*50)+((16-1)*10)=950 :-)

Godt sagt! (3) Varsle Svar

I toppmenyen er det et valg for "Bokelskere - finn og følg". Holder du musepekeren over denne får du forhåpentlig opp et nytt valg :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ferskeste bokelskere kommer først.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Har lagd en liten funksjon for å kikke gjennom profilbilder.

Den har ingen spesiell nytteverdi annet enn at det er litt moro å kikke gjennom fjesene til alle dem som er her.

Du finner portrettsafarien her.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Holder på med boken nå - godt beskrevet relasjoner mellom karakterene i boken, leser videre i spenning!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Nå har jeg oppgradert webserveren vår igjen, og fått doblet tilgjengelig minne.

La oss se om ikke dette kan hjelpe på kapasiteten igjen! :-)

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Er det spesielle sider her det gjelder, eller er det alle?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Bokelskere.no åpnet dørene for ett år siden i dag etter å ha vært flere måneder i lukket betatesting.

Vi har blitt norges største møteplass for bokelskere.

Til sammen har vi plassert 814.187 bøker i boksamlingene våre her inne.

Vi har i fellesskap trillet 148.648 terningkast til bøker vi har lest.

Disse har vi nå brukt til å lage bokanbefalinger, som vi lanserer i dag. Det kan du lese mer om her!

Takk til alle som har gjort bokelskere.no til et fantastisk sted å finne lesetips, lese om og diskutere bøker!

Godt sagt! (21) Varsle Svar

Bokelskere.no har en gigantisk samling av bokvurderinger lagd av bokelskere.

Disse har vi nå brukt til å lage bokanbefalinger basert på terningkast og bøker som bokelskere har satt som favoritt.

Vi har testet flere forskjellige algoritmer for å lage bokanbefalinger.

Vi har gått gjennom samtlige registrerte verk her inne for å finne hva bokelskere som liker ett bestemt verk liker av andre verk.

Vi har regnet ut gjennomsnittsvurderingen av disse og trukket fra gjennomsnittskarakteren andre brukere har gitt. Dette gir oss ofte et avvik i en eller annen retning, og vi bruker dette avviket til å lage nye lister over bøker.

Slik finner vi ut at de som liker Naiv. Super av Erlend Loe misliker "Vinter I Madrid" og "Bibelen" i uproporsjonal grad.

Vi kan også se at de som liker Eclipse i Twilight-serien er langt mer positivt innstilt til Paulo Coelho enn andre.

Du finner bokanbefalinger ved å se i boklister som f.eks her: Populære verk eller fra bokdetaljsider.

Godt sagt! (8) Varsle Svar

Virker som at dette gjorde susen, ja!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Ja.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

I dag har vi byttet webserver til en med dobbel kapasitet.

Håper dette får farta litt opp igjen på sidene!

Godt sagt! (7) Varsle Svar

Du kan faktisk gjøre dette ved å velge "vis som liste" inne på en boksamling.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Sist sett

IreneleserAnneWangKirsten LundHedvigBeathe SolbergTorill RevheimGro-Anita RoenHelge-Mikal HartvedtMarianne  SkageVibekeAndré NesseVariosaSiv ÅrdalIngebjørgHarald KPiippokattaSigrid Blytt TøsdalSissel ElisabethHilde Merete GjessingMads Leonard HolvikEllen E. MartolBirkaGroSynnøve H HoelLinda RastenAnne-Stine Ruud HusevågTanteMamieEirik RøkkumToveVigdis VoldEivind  VaksvikRisRosOgKlagingKikkan HaugenLailaKaramasov11Bente NogvaNina J.B.Tove Obrestad WøienMorten MüllerTor Arne Dahl