Ich betrachte das Nachleben des Nationalsozialismus in der Demokratie als potentiell bedrohlicher denn das Nachleben faschistischer Tendenzen gegen die Demokratie.

(Theodor W. Adorno: Was bedeutet: Aufarbeitung der Vergangenheit, foredrag 1959 gjengitt i Grense Jakobselv)

"På norsk skulle det bli noko i retning av at eg ser på etterverknadene av nazismen i demokratiet som potensielt farlegare enn etterverknadene av fascistiske tendensar mot demokratiet."

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Viser 3 svar.

A propos Sverigedemokratene...

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Må innrømme at tysken min er litt skranten og at jeg jukset med å bruke Google oversetter for å få litt mer helhet i dette. Oversettelsen ble som følger:"Jeg ser på livet etter døden av nasjonalsosialismen i demokratiet som potensielt truende for overlevelsen av fascistiske tendenser mot demokratiet."

Måtte lese det flere ganger for å få med meg budskapet... Men forstår jeg det rett så er Hr Adorno redd for at faschismen ikke kommer til å overleve demokratiet (med forbehold om tolkningsfeil). Ja, det må en si. Så lenge det er frykt og terrorfare vil dette leve i beste velgående. Der det ikke er frykt kan en alltid skape litt, så har en folkets oppmerksomhet.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sitatet er oversatt i boka, og jeg burde selvfølgelig tatt det med da jeg skrev inn sitatet (legger det til nå), imponert over at du tok deg bryet med translatoren :)

"På norsk skulle det bli noko i retning av at eg ser på etterverknadene av nazismen i demokratiet som potensielt farlegare enn etterverknadene av fascistiske tendensar mot demokratiet."

Jeg tror Adorno mener med dette at det som skjedde i Tyskland etter krigen, der folk som hadde vært høyt oppe i nazi-systemet relativt smertefritt og greit, raskt havnet høyt oppe i systemet i det nye, demokratiske Vest-Tyskland, og at dette er farligere enn for eksempel ny-nazistiske grupper som vises i samfunnet og som kan bekjempes med lover, folk som arrangerer mot-demonstrasjoner osv.

Gammel-nazister som mer eller mindre slapp straff, satt i høye stillinger både i staten og i næringslivet i det ferske demokratiet BRD og bygde videre på sine gamle nettverk og innerst inne kanskje også ideologier i noen tilfeller. Den skjulte nazismen i demokratiet er med andre ord mye farligere enn den demonstrative, åpent subversive. Derav kom assosiasjonen min til Sverigedemokratene. Når dette partiet nå er lovlig innvalgt medlem av Sveriges nasjonalforsamling, er standpunktene deres i ferd med å legaliseres og det blir vanskeligere å kjempe mot dem. Deres holdninger er i ferd med å bli en del av "the establishment", de skal spise middag på slottet med kungen. Det er mye lettere å bekjempe skinheads som løper rundt i gatene og gjør nazihilsen.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Sist sett

Emil ChristiansenStig TAkima MontgomeryMads Leonard HolvikKirsten LundAstrid Terese Bjorland SkjeggerudElisabeth SveeDemeterTerje MathisenFindussiljehusmorÅsmund ÅdnøyNorahEileen BørresenTanteMamieTine SundalJan-Olav Selforsmay britt FagertveitAlexandra Maria Gressum-KemppiRuneLisbeth Marie UvaagBjørg L.Kristin_Jane Foss HaugenKarin BergMorten MüllerPiippokattaLene AndresenElinBeTove Obrestad WøienEllen E. MartoledgeofawordChristofferAQuariuskriraCamillaLailaAnne Berit GrønbechBeathe SolbergMorten Jensen