Det er ikke mulig for oss å fatte fullt ut den følelse av fortvilelse og kaos som spredte seg gjennom middelalderens Europa i kjølvannet av dette ødeleggende angrepet. Vi er fremdeles, som det var den gangen, i risikosonen for store pandemier.
...
Mange tolket pesten som en hevnaksjon fra Gud, som hans måte å straffe en syndig verden på. Noen lette etter syndebukker og vendte seg mot minoritetsgrupper som jøder og spedalske.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Harald KMads Leonard Holvikella76marvikkisTine SundalNina M. Haugan FinnsonYvonne JohannesenAnniken BjørneslittymseOdd HebækKirsten LundGrete AmundsenAnne Berit GrønbechJulie StensethBjørg L.Hilde H HelsethLailaReadninggirl30mgeBirkaNadira SunsetIngeborg GCatrine Olsen ArnesenÅsmund ÅdnøyHelen SkogEllen E. MartolEgil StangelandBjørn SturødTanteMamieJ FIngvild SOlePiippokattaGroTone SundlandAvaIreneleserBertyKjell F TislevollChristoffer