Viser 1 til 1 av 1 omtaler

Romanen kom ut i 1940 og er den første boka med Tore Hals som hovedfigur. Boka skildrer tiden hans i krysningen mellom barn og voksen, som på tidlig 1900-tall endte med konfirmasjonen. Da var man voksen og skulle for alvor gå ut i arbeid eller tjeneste. Boka gir også et fint bilde av livet i en kystbygd i Nord-Norge på denne tiden, hvor livet dreide seg om å skaffe familiens mennesker og dyr husrom, mat og det man ellers trengte for å overleve. Dette skaffet familiene fra jorda, hvor små og store deltok, men fremfor alt fra havet. Livet på havet i Lofotfiske og «på Finnmarka» skildres i fine og ofte dramatiske scener.

På det personlige plan. Denne romanen (og oppfølgeren «Flåten går ut» fra 1941) leste jeg første gang som barn i noen eksemplarer som var lest fullstendig i filler. De var fra i min morfars boksamling. Han rodde første gang fra Balsfjord til Lofoten som 12-åring i 1921. Jeg var fullstendig oppslukt av disse bøkene, og følte det var min morfars historie jeg leste. Jeg har elsket disse bøkene siden den gangen, og lest dem flere ganger.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Ingunn SFrank Rosendahl SlettebakkenCathrine PedersenEivind  VaksvikLilleviBerit RTanteMamieElin SkjerengTrine Lise NormannIngebjørgrubbelBertyKirsten LundHilde Merete GjessingPiippokattaJulie StensethTralteMads Leonard HolvikMcHempettTine SundalFrode TangenBjørg Marit TinholtHarald KDemeterKristineAnette SAnette Christin MjøsVigdis VoldNorahVannflaskeIngvild SJohn LarsenAneedgeofawordEgil StangelandInger-LiseAstrid Terese Bjorland SkjeggerudEster SBeate KristinMalinn Hjortland