Turist i Gudbrandsdalen på 1800-tallet

av (forfatter).

Cappelen 2007 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.00 (1 terningkast.)

7 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Ny bok i serien Cappelen klassiske reiseskildringer!

- 9. bok i serien


På 1800-tallet var Norge en utkant i Europa og et reisemål som fortonet seg svært eksotisk. Arne Flatmoen har samlet pionerturistenes egen beretninger om møtet med Gudbrandsdalens natur, bekvemmeligheter og lokalbefolkning, og det kultursjokket mange fikk.


På sin ferd gjennom Gudbrandsdalen møtte turistene først og fremst et bondesamfunn, og det er spennende å ta del i turistenes møte med den norske bonden. Og som en skriver i sin dagbok: "Vi så bøndene slå gress på steder så stupbratte at folk som ikke er vant til å ferdes hvor der kreves full kontroll over nervene, ville betenke seg før de våget seg utpå".


Boka er tematisert etter følgende emner: Landskapet, veiene, skyss og skysstasjonene, gårdsdrift, kvinnene, barn og ungdom og folkelynnet. Boka er illustrert med gamle sort/hvit fotografier.


Bokdetaljer

Forlag Cappelen

Utgivelsesår 2007

Format Innbundet

ISBN13 9788202268558

EAN 9788202268558

Serie Cappelens klassiske reiseskildringer

Omtalt tid 1800-tallet

Språk Bokmål

Sider 134

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 0 1 0 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket