Omtale fra forlaget
Som pensumløs og eksamensfri lærings- og danningsarena står folkehøgskolen i en særstilling i utdanningssystemet. Om lag 10 % av ungdomskullet søker seg i dag til skoleslaget. Veksten i tilstrømming til de 78 folkehøgskolene i Norge, tyder på at denne unike pedagogiske og kulturelle arenaen har økende oppslutning i samfunnet.
Da folkehøgskolene oppstod i annen halvdel av 1800-tallet var det pedagogiske forbildet hentet fra den danske presten Grundtvigs praktiske pedagogikk, kombinert med inkluderende kristendom og et sterkt innslag av nasjonalromantisk folkedanning. I dag er skoleslaget en integrert del av utdanningssamfunnet, med egen lov og et stort pedagogisk frirom. Folkehøgskolen var opprinnelig en motkultur og er i dag et utfyllende alternativ i utdanningssystemet. Med sine hundrevis av studieretninger og valgfag representerer den et fristende mangfold og mulig modningsår for stadig flere.
Et av formålene med boka Med livet som pensum er å skape større bevissthet og refleksjon omkring folkehøgskolens egenart og rolle – både som pedagogisk arena, og i samfunnet. Den henvender seg til lærere, praktisk personale, tillitsvalgte og ledere i skolene. Men også utenfor folkehøgskolen, blant nytenkende pedagoger, veiledere og samfunnsengasjerte aktører bør det finnes stoff til både inspirasjon og ettertanke i denne svært varierte artikkelsamlingen.
Forlag Cappelen Damm akademisk
Utgivelsesår 2011
Format Heftet
ISBN13 9788202358235
EAN 9788202358235
Språk Bokmål Nynorsk
Sider 235
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket1 bokelsker følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket