Omtale fra forlaget
Professor Magnar Kartveit har gjennom hele sitt yrkesaktive liv vært en sentral person i faget Det gamle testamentet ved Misjonshøgskolen. I oktober 2011 fyller han 65 år, og i denne artikkelsamlingen undersøker fagkolleger og studenter noen av de fagområdene Kartveit har engasjert seg i, som bibeltolker, samaritanforsker og misjonslærer.
Bidragene til festskriftet fordeler seg på tre bolker som svarer til tyngdepunkter i Kartveits faglige virke: - Jerusalem: Kartveits doktoravhandling, Motive und Schichten der Landtheologie in I Chronik 1-9, fokuserte på landteologien i Krønikebøkene og på Jerusalems sentrale rolle her. - Samaria: Kartveit har gitt en rekke bidrag til vår forståelse av samaritanernes historie og teologi, senest i The Origin of the Samaritans. For tiden er han også president i den internasjonale Société d'Études Samaritaines. - Jordens ender: Kartveit har undervist og veiledet vordende misjonærer, prester og lærere, og han har også vært gjesteprofessor i Hong Kong i ett år.
Bokens redaktører - Knut Holter og Jostein Ådna - er professorer i henholdsvis Det gamle testamentet og Det nye testamentet ved Misjonshøgskolen.
Forlag Tapir akademisk forlag
Utgivelsesår 2011
Format Heftet
ISBN13 9788251928151
EAN 9788251928151
Omtalt sted Israel
Omtalt person Magnar Kartveit
Språk Bokmål Nynorsk
Sider 185
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket0 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket