Omtale fra Den Norske Bokdatabasen
Boka dokumenterer samiske tradisjoner, og forteller hvordan samer har utnyttet naturressursene i sine områder. Her finner du merkedager, vertegn, tegn knyttet til myter. Du kan også lese om natur og dyr gjennom årstidene, vekster, hva som kan brukes til mat, og hvilke vekster som menes ha medisinsk effekt. Har litteraturliste.
Omtale fra forlaget
Jahki Sámis er boka som forteller om hvordan samene har utnyttet naturressursene i sine områder. Her er mye om naturens og dyrenes tilstand etter årstidene, om hva i naturen og hvordan disse ressursene er blitt utnyttet. Her er om vekster, hva man kan bruke til mat og hvilke som er ment å ha medisinsk effekt. Også værtegn er interessant lesning. I dag mener vi at disse ikke er til å stole på, da klimaendringene har innvirkning på naturen og menneskene som er avhengig av den. Boka er blitt en spesiell dokumentasjon om samiske tradisjoner.
Forlag ČálliidLágádus
Utgivelsesår 2012
Format Innbundet
ISBN13 9788282630474
EAN 9788282630474
Omtalt sted Norge Sverige Finland
Språk Nordsamisk
Sider 151
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket0 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket