Et arbeidsliv på Cellulosen

av (forfatter).

Flisby'n forl. 2014 Heftet

Ingen bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Peterson Paper, i en lang periode kjent under navnet M. Peterson & Søn har røtter helt tilbake til tidlig 1800-tall. Moss Cellulosefabrikk ble etablert i 1883 som en del av bedriften.
Bjørn A. Grønna hadde sin første arbeidsdag på bedriften høsten 1975, og jobbet der fram til bedriften begjærte offentlig akkord i 1912.
I boka forteller han om arbeidsdagene på «Cellulosen», om arbeidsoperasjonene, skiftarbeid og arbeidsmiljø, om arbeidskameratene og forhold til ledere og skiftende eiere. Forfatteren gir et unikt bide i bedriftens utvikling, og vedlegg med tabeller og skjemaer om produksjonsutviklingen supplerer helhetsbildet.
I etterordet skriver forfatteren om konkursen: «Reine ord for penga, eller rettere: Mangelen på penger! Staten har ikke lenger juridisk rett til strategiske oppkjøp for å bevare industri av stor nasjonal interesse. Dermed er det ingen sulfatcellulosefabrikker igjen i skoglandet .
Grønnas brennende engasjement i så vel politikk som idrett, i bedriften og i lokalsamfunnet, får også sin plass i boka.

Bokdetaljer

Forlag Flisby'n forl.

Utgivelsesår 2014

Format Heftet

ISBN13 9788292841266

EAN 9788292841266

Serie Prosjekt Arbeidsarven fra Moss (4)

Genre Personlige beretninger

Omtalt sted Moss

Språk Bokmål

Sider 110

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Bokelskere som følger boka

0 bokelskere følger dette verket.

Se alle bokelskere som følger dette verket