Omtale fra Den Norske Bokdatabasen
Doktoravhandlingen tar for seg norske bokauksjoner på slutten av 1700-tallet, og bygger på analyser av offentlige protokoller fra bokauksjoner som ble avholdt i Norge i perioden 1750-1815. Bøkene som ble auksjonert bort var alt fra romaner og reiseskildringer til bøker om barneoppdragelse og etikette, og analysen viser at både overklassen og det brede lag av befolkningen benyttet seg av dette tilbudet. Avhandling til dr.art.-graden, Universitetet i Oslo, 2007.
Omtale fra forlaget
Kanselliråd Bøckmann, bokholder Jensen, husmann John Olsen Borten og bonde Halvor Hogseng kjøpte alle bøker på norske bokauksjoner på slutten av 1700-tallet. Dette viser doktorgradsarbeidet Lis Byberg nettopp har avsluttet. Hun har analysert offentlige protokoller fra elleve av de drøyt 150 bokauksjonene som ble avholdt i Norge i perioden 1750-1815. Auksjonene ble avholdt i Trondheim, Melhus, Oppdal, Hokksund, Kristiansand og Oslo. Det norske markedet for brukte bøker var stort. Katalogene som ble trykket i forkant av auksjonene inneholder ca. 140 000 bøker, hvorav 2/3 var i dagens vanlige romanformat. Bøkene som ble lagt ut for salg henvendte seg både til overklassen og til brede befolkningsgrupper. Her fantes alt fra reiseskildringer og etikettebøker til bøker om barneoppdragelse og lovbøker. Legebøker, skuespill på dansk, geistlige utredninger på latin og tysk ble tilbudt sammen med pikante bøker og tidens populære romaner oversatt til fransk. Bybergs avhandling viser at nordmennene visste å benytte seg av tilbudet. Mange prioriterte å bruke penger på bokkjøp.
Forlag Unipub forlag
Utgivelsesår 2008
Format Heftet
ISBN13 9788274773578
EAN 9788274773578
Serie Acta Humaniora (318)
Omtalt tid 1800-tallet 1700-tallet
Omtalt sted Norge
Språk Bokmål
Sider 399
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket0 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket