Omtale fra forlaget
Bare noen dager før freden 8. mai 1945 kom motstandsgruppen Bjørn West i direkte kamp med tyske soldater i Matrefjellene - en nærstrid som kostet mange menneskeliv, både på tysk og norsk side.
Historien og fakta om de dramatiske kamphandlingene er godt beskrevet i flere bøker. Det har imidlertid dukket opp historier og påstander om motstandsgruppen som foreløpig ikke har vært like godt dokumentert. Dette har vekket en «etterforsker » i forfatteren. Geir Hitland har dykket inn i historiske fakta, eksisterende kilder og kilder som tidligere har blitt benyttet i mindre grad. Grundig feltarbeid på slagmarken frem til i dag, med ulike funn i Matrefjellene, er ytterligere dokumentasjon. Selv etter nesten 80 år finnes det fortsatt spor i fjellet som kan si noe om hva som skjedde disse dramatiske dagene. Sporene som beskrives i denne boken bekrefter det som skjedde, og forklarer og oppklarer hendelser og påstander. Med et hovedfokus på kamphandlingene 28. og 29. april bidrar boken til å ytterligere belyse de dramatiske dagene før freden.
Med forord av forsvarssjef Eirik Kristoffersen
Forlag Bodoni
Utgivelsesår 2024
Format Heftet
ISBN13 9788284032313
EAN 9788284032313
Omtalt person Bjørn West
Språk Bokmål
Sider 109
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket0 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket