Omtale fra forlaget
I 1905 ble unionen med Sverige ble oppløst, da Norge ble et helt selvstendig land og vi fikk vår egen konge.
Men hva var det egentlig som skjedde den gangen? I denne boka får du høre hvordan kong Oscar 2 ble så sint at han nesten besvimte da Norge ville ha et helt eget flagg. Og her får du høre om hvordan norske soldater ved grensen begynte å hogge ned grantrærne, slik at de lettere skulle kunne skyte på svenskene.
Men du får også høre om fornuftige folk i både Norge og Sverige som klarte å bli enige om en avtale mellom de to landene.
1905 var et viktig år i norsk og svensk historie. Her lærer du året å kjenne!
Forlag Damm
Utgivelsesår 2005
Format Innbundet
ISBN13 9788204107435
EAN 9788204107435
Omtalt tid 1900-1914
Språk Norsk bokmål
Sider 56
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket5 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket