2025
Forlag Rocky Pound Books
Utgivelsesår 2023
Format Heftet
ISBN13 9781101993835
Språk Engelsk
Sider 377
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Dette er på mange måter en oppsiktsvekkende bok for den som ikke vet så mye om hva som foregår innenfor matindustriens fire vegger. Den første delen av boken fokuserer på maisplanten, og hvor mye mat som egentlig innholder mais i en eller annen form, hvordan nesten alt vi spiser har noe med mais å gjøre og hvordan en Chicken Nuggets i USA innholder 14 ingredienser som har sitt utgangspunkt i mais. Utrolig men sant, men også interessant. Det er ikke sikkert dette er like utbredt i Norge, men ja, mye norsk mat innholder også mais når man tenker etter og leser ingredienslistene.
Michael Pollan kjøpte seg også sitt eget industrialiserte storfe som han følger nesten ra fødsel til slakt og får på mer eller mindre nært hold se hva som skjer med den iløpet av dets livsløp. Ikke så mye hyggelig med andre ord, og han får heller ikke lov å bli vitne til alt.
Pollan tar leseren også med til Joel Salatins regenerende gård der alt blir økologisk og dyrevelferdlig tilrettelagt og vi får bli vitne til kyllingslakt og sunne vekstvilkår for både kylling og andre dyr. Idyllisk i forhold til industriens mørke side.
Boken er lettlest, spesielt denne "Young Readers Edition", men til tider blir den litt for forutsigbar. Vi følger bl.a. Pollan og familien inn på McDonalds for å bestille mat og andre eksempler på litt enkle hendelser som jeg som leser ikke har så veldig stor interesse av å vite så mange detaljer rundt, selvom Pollan prøver å få fram et par poeng ut fra dette McDonalds besøket. Alt i alt en helt grei Pollan bok! Kanskje en av de bedre jeg har lest!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket