Flott diskusjon der flere burde følge opp. Det var et bra ord du brukte: «Sjelsettende opplevelse» - altså noe som påvirker deg i ditt innerste og forandrer deg for livet.
Det finnes også bøker som er «skjellsettende», altså skaper et skille mellom før og nå, og her husker jeg godt boka «Fem på tolv» som jeg leste på begynnelsen av 70-tallet. Siden den gang har jeg aldri klart å forbruke eller kjøre bil/fly uten å kjenne et stikk av dårlig samvittighet fordi jeg forurenser kloden.
Viser 2 svar.
Den bok som virkelig satte spor etter seg hos meg er "The art of loving," ("Om kjærlighet" på norsk) av Erik Fromm. Boken forandret mitt syn på hvorfor vi mennesker "elsker" hverandre. Boken kan også virke litt skremmende på den som er lett bevegelig mentalt på grunn av sin "brutale" ærlighet om hvordan vi mennesker ser på hverandre og oss selv.
«Om kjærlighet av Fromm» likte jeg også veldig godt. Den endret også meg, men nå er det så lenge siden jeg leste den at jeg har glemt ut hvordan jeg var «før» og «etter»! ;o)
Men jeg leste den to ganger og husker at jeg syntes at «alle» burde lese den.
Boka som heter «De fem kjærlighetsspråk» endret også min oppfatning av forhold mellom mennesker. Plutselig forsto jeg hvorfor noen kunne si «og jeg som gjorde 'alt' for deg», mens mottakeren på sin side mente at hun/han aldri hadde fått noe synlig bevis på at hun/han var elsket/avholdt.