En god bok er da godt å ty til, så kommer søvnen når den kommer. :)

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Viser 11 svar.

Jeg har tidligere hatt god effekt å begynne å lese i en bok jeg av erfaring vet er kjedelig. Da kommer søvnbehovet fort. Jeg har et par slike søvnfremkallende bøker i bokhylla.

Godt sagt! (1) Varsle Svar
[ Slettet av bruker ]

Da kan man lytte til radioen eller klassisk musikk. Hvis man kaver finner man iallefall ikke roen. Ingen katastrofe skjer om man ikke får sove, men dagene går litt i hytt og pinevær. Har man litt søvnproblemer bør man unngå å spise noe særlig "mat" som inneholder sukker noe man kan blir veldig giret av. Dersom det er riktig ille kan legen skrive ut medikamenter på innsovningstabletter, men disse er vanedannende så andre som har bivirkninger som søvndyssende er bedre. Magnesium og krom er også søvndyssede, men hjelper ikke dersom man kaver. (Magnesium er parhest med kalsium, dvs. at man tar kalsium om morgenen og magnesium om kvelden. Som regel har man underskudd av magnesium. Da jeg leste til eksamen i sykepleie så leste jeg en plass at dersom man har fått for mye magnesium så ga man kalsium for å regulere ned magnesium. )

Godt sagt! (1) Varsle Svar

At magnesium og krom kan hjelpe var helt ukjent for meg, vet at magnesium anbefales mot restless legs-syndrom så det høres jo ikke helt usansynlig ut. Har endel erfaring med søvnproblematikk selv, har nok prøvd det meste av standard behandling uten varig effekt. Har heldigvis funnet noe som til en viss grad fungerer for meg.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Etter det jeg har hørt skal magnesium hjelpe mot både hjerterytmeforstyrrelser, muskelkramper og søvnproblemer. Krom skal visstnok virke stabiliserende på blodsukkeret, så det anbefales derfor til personer med diabetes.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Magnesium hjelper også ved stoffskifte og inngår som ko-faktor i over 300 enzymer som deltar i kroppens energiomsetning, dannelsen av nye proteiner og nukleinsyre-stoffskifte.

Hormonet insulin transporterer sukker fra blodet inn i kroppens muskel- og fettceller. Man tror at krom inngår i stoffet "Glukose Toleranse Faktor", som fungerer som hjelpestoff til insulin. Det vil si at krom skal hjelpe til å holde blodsukkeret nede. C-vitamin øker opptaket av krom.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Alt du skriver er riktig. Både magnesium og krom får vi i utgangspunktet nok av via et variert kosthold, men for personer med et ekstraordinært behov blir det også anbefalt kosttilskudd.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Alt du vet !

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg er utdannet sykepleier, men har alltid holdt meg oppdatert angående vitaminer og mineraler. Selv har jeg en del plager som har gjort at jeg har lest meg opp på info fra alle mulige steder. Men det grunnleggende er jo i bunn så når info tolkes så har jeg ressursene som gjør om jeg forkaster info eller ei.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Vet helt klart hva du mener, det er utrolig frustrerende. Natten kan være lang og ensom om man har søvnforstyrrelser.

Godt sagt! (2) Varsle Svar
[ Slettet av bruker ]

Sist sett

Synnøve H HoelHarald KAgneslillianerKarin BergIngunn STom-Erik FallaSigrid Blytt TøsdalGroMads Leonard HolvikKirsten Lundmay britt FagertveitJulie StensethNorahMcHempettEvaStig TThereseMarit HeimstadLailaHannesomniferumTonje-Elisabeth StørkersenTralteEgil StangelandHelge-Mikal HartvedtINA TORNESsvarteperLilleviTine SundalPiippokattaHilde Merete GjessingStine SevilhaugLinda NyrudSolveiganniken sandvikAlexandra Maria Gressum-KemppiJarmo LarsennefertitiVibeke