Jeg har nå egentlig fått det for meg at det går mer i konjakk hos bendikerne, eventuelt en aldri så liten calvados i ny og ne. I sistnevnte fall vil du jo ha sideren snublende nær chesterfielden din også, skulle jeg tro - i calvadosland drikker de som kjent også heller sider enn øl til pannekakene. Dette vil vise seg - enda et spennende forskningstema når vi vel er på innsiden der i gården. Jeg beklager at jeg trakk feil slutninger om at din kaffevegring kun skyldtes underskudd på søtt tilbehør - bare du selv holder deg med te, så er alt vel. (Mine teposer har en tendens til å bli gamle og tørre - te i løsvekt like så. Du vil neppe sette pris på dem. Vinbeholdningen kan vi imidlertid dele på ansvaret for å etterfylle - dog har jeg ingen forbindelser som kan matche dine eksotiske leveranser av slavisk druenektar.)

Sånn mot normalt vil jeg gjerne komme med et boktips - skal ikke gjøre det til en (u)vane å avspore konversasjonen her med bokprat, men jeg har altså nettopp blitt ferdig med Kjersti Annesdatter Skomsvolds Jo lengre jeg går, jo mindre er jeg - og den tror jeg definitivt du også vil ha sansen for. Mathea (hovedpersonen) er så å si en søster i ånden - om enn en søster som aldri var så lycklig lottad at hun fant seg et kollektiv (eller et Bendik Rugaas-skap). Derfor er det ikke en ren gladsak-historie, men definitivt en språklig fryd å lese, og du vil nok finne den underholdende, det tror jeg bestemt!

Har ikke helt klart for meg om du drar til Skåne og/eller Trondheim før eller etter Karamellas låve, men jeg har fått med meg at du skal tilbake ned mot svenskegrensen i sør for å være litt frivillig på slutten av dagen. Så da ønsker jeg deg bare en riktig fin 17. mai frem til vi sees hos Karamella - skal vi si utpå formiddagen en gang? Aner ikke om bai kom på bedre tanker eller ikke - vi får bare se om hun dukker opp, tror jeg. So long! (Ta forresten gjerne med deg Todor, så kan vi se om han behersker traktoren, med det samme.)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Har du prøvd litt pulverkaffe oppi kakaoen? Dét er godt, det! Hvis du liker lukten av kaffe, liker du nok egentlig kaffeis og mokkabønner - eller hva? Jeg var eldre enn deg da jeg begynte å drikke kaffe (eller - jeg var i alle fall på din alder, orker ikke så mye hoderegning så sent på kvelden), men kaffeis og mokkabønner har jeg alltid vært uhyre svak for.... Kaffedrikking er selvfølgelig ikke noe must, tro endelig ikke at du ville bli utsatt for gruppepress bare på grunn av kaffemaskinene til Karamella og bai - men av egen erfaring vet jeg at det kan være en sosial hemsko å være den som alltid sier nei takk til en kopp kaffe. For ytterligere referanser: les Runar Døvings Rype med lettøl - Kap.1ff.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg bryr meg ikke et dugg om melk med mindre den skulle være transformert om til iskrem - melken var fortrinnsvis tiltenkt bai, men da må den være skummet. Og Solveig vil ha fløte på jordbærene og skummet på cornflakesen. Man blir uhyre fort fortrolig med sånne små vaner og preferanser i et slikt kollektiv, som du forstår!

Må tilstå at jeg er ganske grønn når det gjelder sånne blanke fluider (og at jeg heller ikke kan flertallsbøye fluidum) - kommer de alltid på colaflasker, altså? Sikkert praktisk forsåvidt - sevenup-flakser ville jo potensielt kunne virke forvirrende, i alle fall når det lakker og lir utpå natten. Jeg har gått inn for, og også lyktes i å få vedtatt, tror jeg, forbud mot hestehold såvel innendørs som utendørs. Ergo iler jeg til og skynder meg å nedlegge forbud også mot andre typer kreaturhold i kollektivet. Naboer med krøtter på bås får rekke. (Og allergien til bai er sikkert ikke mindre påtrengende overfor krøtter enn overfor gamp. Og gamp er visst fælt, sa bai.)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Din etterrettelighet er forbilledlig, Karamella! Solveig og jeg (jeg er sikker på at jeg her kan uttale meg på vegne av oss begge!) setter umåtelig stor pris på at du er så effektiv OG melder fra straks en ny oppgave er utført! Vi har hatt litt problemer her tidligere, skjønner du, med at folk bare har forstummet og blitt borte i dagevis - vi har sant å si vært de reneste nervevrakene til tider, på grunn av denne rungende tausheten. Vi ante jo ikke om det var tilstøtt de fraværende noe alvorlig! Og mens jeg er inne på emnet: sterkt foruroligende at også du forgjeves har forsøkt å få AnjaE i tale. Du skal se hun er blitt fullstendig Prinsesse Ragnhildsk i hodet. Stakkars jente - oppe hos deg i morgen får vi sette oss ned og drøfte nærmere hvordan vi skal gå frem re: "Aksjon Rädda AnjaE", okay? Forresten så gleder jeg meg veldig til å treffe John Deere! Og deg, naturligvis.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Hva med kakao? Skikkelig sterk, mørk kakao, altså - ikke sånt tynt melkesjokoladeskvip? Men egentlig synes jeg du bruser opp uten grunn - husk at Bendikerne byr på edle dråper, og dessuten er jo du den eneste (såvidt jeg vet) som evner å kommunisere verbalt med Todor, så jeg skulle tro at din tilgang på slivovi-ja-det-der er sikret for all fremtid? Hørte forlydende om at du sågar kunne skaffe billig og bra serbisk rødvin - du trenger ikke å avbestille den, selv om Prinsesse Ragnhildingen utgår?

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Kaffe skal det visst ikke skorte på - Karamella har også kaffemaskin, i tillegg til at hun reklamerer for lokale kaffebarer som visstnok ikke står noe tilbake for kaffebarer vi måtte være vant til. Men det er likevel suverent at vi får vår egen kaffemaskin innadørs, spesielt med tanke på kalde trøndelagsvintre (hvis det nå viser seg at et kollektivliv på låven er liv laga) - for du plasserer den vel i fellesområdet, antar jeg? Ser for meg at vi alle kommer til å trekkes som magneter mot bokhyllene i sentrum - eller, da er det vel egentlig ikke vi som blir magnetene, vi blir mer som spiker eller skruer eller noe sånt...

Jeg skjønner ikke at du er så opphengt i akkurat hvilken dato som står på kalenderbladet i morgen? Min tanke var bare at siden det åpenbart blir nødvendig å nedjustere tempoet så fort vi er innenfor hos Bendikerne, så gjelder det å smi raskt mens vi ennå ikke har forpliktet oss til å følge Bendik-tid. Du er vel også tiltrukket av Bendik Rugaasernes mange kvaliteter, regner jeg med?

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Jo, men du skjønner - Solveig glemte det viktigste: vi skal ikke bare spise kake, den er ren bonus, vi skal på befaring for å finne ut om låven til Karamella egner seg for bo(k)kollektivet vårt! Ombygningsmuligheter, beliggenhet, areal - sånne ting. Solveig skal også flere ting i morgen, blant annet til Trondheim for å spane på søsteren og finne ut om hun labber rundt i smakløse gevanter og røyker som et fyrtårn når Solveig ikke ser henne. Så med den tilleggsopplysningen så regner jeg at du ser annerledes på det, og blir med til Karamella du også? Kan være at hun har ekstra god skummet melk å by på også - direkte fra kua? Det er jo tross alt på landet, dette - Karamella presiserte at hun uroet seg for at nettopp du og jeg kanskje er for urbane til å finne oss til rette, så det er jo viktig for både hennes og vår del at vi får avklart dette snarest!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det skal du ikke se bort fra! Alt vi hittil har fått vite om Bendik-skapet, tilsier jo at det må dreie seg om personer vi i utgangspunktet vil ha stor sans for og mye til felles med - så at de svenske vennene dine er opptatt i Bendik-skapet, høres slett ikke utenkelig ut. Er det de svenskene du fortalte at du hadde vært på bokshopping med? Styrker teorien, i så fall.

Karamella har invitert oss ja, det vil si, det har hun kanskje strengt tatt ikke, men hun protesterte i alle fall ikke da jeg sa at vi kommer. Tvertimot hadde hun allerede marsipankaken klar, og skulle øyeblikkelig gå ut og shine opp traktoren til vårt besøk. Jeg er litt usikker på om det vil være bra for bai å bli med til Karamella på det nåværende tidspunkt - på den ene siden kan det være sunt for henne med miljøforandring og litt annet å tenke på, og ikke minst kan jo vårt selskap kun virke positivt på henne. Men på den annen side er det kanskje en viss risiko for at en tur til Trøndelag kan vekke til live minner om Verdal'n (hvis hun nå var der), og ikke minst bringer vi henne kanskje til et område med større Prinsesse Ragnhild-superhelt-tetthet enn landet for øvrig, og det i seg selv er jo risikofylt på mange måter (risiko for tilbakefall, risiko for bakholdsangrep, kanskje sågar regelrett bai-napping, fra et Prinsesse Ragnhild-team, ja, i det hele tatt). Hva tror du?

Og for all del: rop på Strindin. Jeg fester stadig mer lit til henne og Bendik Rugaas-evnene og -kontaktene hennes.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Vanskelig. Uff-og-uff - men her gjelder det å bevare fatningen - dét er vi i det minste gode til, Solveig, og jeg er bombesikker på at det er en god begynnelse. Så også her. La meg se... jo, jeg tror at nok en gang er Strindin og Bendikerne svaret og redningen. Søsteren din må nok gjennomgå en heftig og dannet Bendik-kur, jeg er litt usikker på akkurat hva en slik kur vil gå ut på for hennes del, men jeg vil anta at der vil Bendikerne ruge ut spesielt tilpassede programmer for hvert enkelt tilfelle. Dessverre så vil jeg tro det kan ta sin tid før Bendikerne går i gang med den faktiske helbredelsen - de må sikkert diskutere saken opp ad vegger og ned ad stolper først, aner det meg, men igjen vil jeg absolutt tro at dét er verdt å vente på. Men samtidig - skal du få Bendikerne på banen, så bør du/vi jo være sikker/sikre i din/vår sak; spørs om du ikke må ut i felten og spane litt på søsteren din nå med det samme! Du fikk vel forresten med deg at vi skal opp til Karamella i morgen og spise marsipankake og foreta låvebefaring? Du kan jo rett og slett kombinere den ekskursjonen med litt spaning i Trondheim, når du først er på de kanter?

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Karamella er jo også trønder, og det virker da ikke som om hun er rammet av fotballfeberen? Tror det må bero på en tilfeldighet det med at søsteren din utviklet fotballgalskapen under et opphold i Trondheim. Med mindre.... oj, kanskje du skulle sette deg før jeg fortsetter? Sånn ja - altså - ja, det er jo slett ikke sikkert at jeg er på rett spor denne gangen, men du har ikke vurdert muligheten av at søsteren din skulle ha havnet i klørne på Prinsesse Ragnhilderne, da? Har hun andre symptomer - nå er det viktig at du ikke bryter helt sammen, altså, men konsentrerer deg om å huske tilbake: begynte hun samtidig å endre talemønster, iføre seg håpløse kjoler, og/eller uttale seg nedsettende om Mette-Marit? Jeg krysser fingrene for at jeg tar feil her, både fordi jeg håper det beste for deg og din familie, selvfølgelig, men også fordi Prinsesse Ragnhilderne i motsatt fall (altså om mine mistanker viser seg å være begrunnet) er enda skumlere enn vi trodde....

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Jammen bra å ha deg tilbake, Strindin - og så med sånne flotte opptaksregler, da! Verdt å vente på, sier nå jeg - og jeg er sikker på at Solveig er enig. Hun har jo allerede kommentert dem, ser jeg, og så vidt jeg kan skjønne, er jeg fullt ut på linje med henne - men nå skal jeg sette meg ned og virkelig finstudere punktene, for jeg er sant å si blitt litte-bitte-granne skeptisk etter vår smule befatning med Prinsesse-Ragnhilderne her forleden, så jeg tør ikke lenger å kaste meg på alle tog som forlydes å ha kurs for det forjettede land, om du forstår. Men dette ser voldsomt tiltrekkende ut, altså - riktig et skap for både Solveig og meg! Hurra! Ikke minst virker det som om jeg skal kunne få hjelp til å bli kvitt Herrey-gnålet i Bendik-skapet - bare dét alene....!!!

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Velkommen, velkommen, velkommen skal du være! Du vil utvilsomt bli et skattet og verdifullt medlem av kollektivet - du, og samlingene dine. Som Solveig forutsetter jeg at vi andre får fri tilgang til enhver samling, når behovet måtte melde seg for å klappe litt på vintage tapet-prøver eller andre godsaker. Collager har vi ikke fra før, så vidt jeg kan huske - de virker særlig forlokkende på undertegnede!

Den låven din var en ny og spennende tanke. Vi har sant og si ikke prioritert tomtespørsmål og beliggenhet, men den låven skal vi sannelig vurdere. Vi må nok opp på en aldri så liten (men ytterst grundig) befaring, tenker jeg. La oss si i morgen? For da har du vel pyntet John Deeren også, tenker jeg - og jeg må si at jeg har fått mer og mer sansen for traktorer i festdrakt. Skal sjekke med Solveig om hun også har anledning i morgen, jeg, men det går sikkert bra, hun er flink til å prioritere - vi ringer når vi er underveis, okay? (Usikker på om vi våger å ta bai med på tur p.t. - hun virker litt labil for tiden, og du har rett - Solveig og jeg har nesten bekymret oss syke av omsorg for bai og AnjaE for tiden. Men bare nesten, altså!)

Gleder oss til å bese låven! :-D

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Ja, dette er en uhyre interessant bok! Hatten av for Ehrenreich som gikk i gang med, og gjennomførte, dette prosjektet - og hun beskriver veldig godt hvor umulig det er å leve på inntekter under fattigdomsgrensen. Ikke minst skjønner man hvorfor så uhyre få makter å karre seg ut av en slik elendighet. Interessant er det også at Ehrenreich "tester ut" ulike typer jobber, ulike steder i USA - det er med på å gi leseren en forståelse av hvor utbredt fattigdomsproblemet er, og gir også forfatteren muligheten til å presentere historiene til et større knippe arbeidskolleger hun møter på sin ferd.

Og ja - Ehrenreichs prosjekt har fellestrekk med prosjektet til den tyske journalisten Günther Walraff, som særlig er kjent for boken "Ganz unter", om fremmedarbeideres tøffe hverdag i Tyskland på 1970-tallet. (Jeg var vel litt for ung til å lese Walraffs bok den gang den kom - burde man forsøke å få fatt i den nå, tro?)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det var jammen-meg solid reklame for arrangementet! Selv jeg som ikke er fnugget interessert i vampyrer, gråter nesten blod over ikke å ha fått med meg fjorårets vampyrkveld... :-D

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Traktoren er nesten like velkommen som Karamella! Forutsatt at Todor får låne den innimellom, naturligvis, den komposteringen innebærer som nevnt ustanselig snuing og flytting av komposteringsmassene. Karamella kan jo eventuelt påmontere traktoren en rattlås, om hun bekymrer seg for kombinasjonen Todor + traktor + plommebrennevin.

Ellers har jeg altså fra førnevnte landlige feiringer oppdaget hvilken festivitas som kan følge med en traktor, et trekk ved traktorholdet som jeg tror har gått majoriteten av den norske befolkning hus forbi (med mulig unntak for de bønder som har forblitt ved sin lest, jeg mener hest, men hvis de har hest så har de vel ikke traktor, og da har det vel gått også dem hus forbi hvor staselig enn festpyntet traktor kan være), og noe jeg altså skal ut på landet og finstudere allerede i morgen. Nok et feltoppdrag, ja. Begynner å få litt følelsen av at feltoppdragene er litt ulikt fordelt mellom oss, forresten... men nok om det.

Har annetsteds nettopp oppdaget og kommentert alle de gledelige nyhetene som du refererer til - dette er alldeles glimrende. Bortsett fra bais tiltagende paranoia. Men vi er jo så glad i henne, og kjærligheten overvinner alt, sies det jo, så da skal vi vel overvinne alle de paranoide trekkene hennes også, og andre senvirkninger av Prinsesse Ragnhildingen de lurte henne med på.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Der kan du se: den er nyttig, den skuffen! Ting lysner hver gang jeg stikker hodet nedi der...Aaaa, DER har du superkreftene mine, vet du! Jeg fikser det meste, jeg, bare ved å stikke hodet i skuffen. Litt upraktisk må jeg jo innrømme at den varianten av superheltkrefter kan bli, sånn i lengden, men vel-vel: det er vel ikke sånn at man kan velge på øverste hylle. Tvertimot velger jeg å være såre fornøyd over alt som har flasket seg siden sist jeg var oppe av skuffen: Strindin har meldt seg, og presentert overmåte tiltalende og overkommelige opptaksregler; Karamella har arrivert (kjempefint at du prompte utstedte en invitasjon til bo(k)kollektivet vårt, hun passer fortreffelig inn i vårt dannede selskap), og saker og ting har blitt avklart over en lav sko. Riktignok skjønner jeg ikke hvor du har det fra at bai kan ha oss to i tankene når hun pukker på den der psykiateren sin, forvirret kan hun da umulig ha rukket å bli???!! - men i alle fall ser jeg at Bendikerne har en klar og renhårig innstilling til sånne fenomener, så da regner jeg med at også dette løser seg. Jeg mener, at vi kan regne med moralsk støtte fra Bendikerne dersom det viser seg at vi også blir nødt til å frelse bai fra tvangstanker om oss to og psykiaterstanden.

Jeg er visst allerede litt påvirket av utsiktene til økt trønder-gehalt i vår fremtidige paulun, så jeg kan bare si: Æ glær mæ! (OG, forsøksvis: Herran bli' fole luggum!) (Jeg håper at det skal gå greiere med trøndersk enn med de slaviske etter hvert - spørs om vi skal be Karamella om privattimer? AnjaE kan naturligvis også undervise oss i trøndersk, men inntil videre er jeg redd hun vil benytte sjansen til å snike inn Prinsesse Ragnhildsk i undervisningen, og dét vil ikke være bra for helbredelsesprosessen hennes.)

Merker meg for øvrig at bai er blitt litt krakilsk i det siste? Bekymrer meg sterkt. Paranoia, tror du det er det som er hovedproblemet hennes? Uffameg.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Unnskyld! Da skal jeg være stille noen timers tid jeg, så du får gjort de andre tingene du ikke har klart å konsentrere deg om!

Noterer: oppgir å ha konsentrasjonsvansker... nok en grunn til bekymring. Husk å drøfte med Solveig. Vurdere intervensjon?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ja, enig med deg der: dersom det er mulig for André å importere forlagets bokomtale/handlingsresymé fra amazon samtidig med de bokdataene som allerede importeres, så hadde det vært flott! Og tidsbesparende - for i noen tilfeller så blir man jo så nysgjerrige på en (fremmedspråklig) bok at man går ut av bokelskere.no for å finne ut mer...

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Det er nesten litt skremmende, det der klarsynet som har kommet over deg mens jeg var i felten (klart dét er forklaringen! Jeg var rett og slett ikke i mottaks-modus! Ellers så klarte superkraft-bølgene ikke å trenge gjennom lydmuren som Herrey-brødrene skapte med gnålet sitt.) - det er nesten så jeg hadde foretrukket å være lykkelig uvitende. Kunnskap skaper forpliktelser, vet du. I dette tilfelle forpliktelser til å se farene (herunder Prinsesse Ragnhilderne) i hvitøyet, og bekjempe dem alt det vi makter. Hjelp - hvor gjorde jeg nå av den skuffen min? Unnskyld meg et lite øyeblikk...

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Du - det er veldig interessant at du også har merket deg det påfallende i at bai ønsker seg psykiater i kollektivet. Muligens har jeg superkrefter, jeg også - hvis det da ikke bare er rene, skjære logikken som har ført oss inn i samme tankebaner? Men jeg har altså trukket slutningen enda et hakk videre: jeg lurer på nytt på om ikke bai er, eller har vært, under påvirkning av prinsesse-krefter. Enhver som er ved sine fulle fem, vil jo i alle fall skjønne at hverken du eller jeg trenger psykiaterbistand, og før vi vet hvorvidt vi får reddet AnjaE og/eller Cathy, virker det en tanke prematurt å skulle haste-ansette psykiatrisk skolert personell. Altså med mindre bai selv.... Vi får visst sove på hvordan vi skal håndtere dette videre. Vekk meg om du får noen åpenbaringer i nattens løp - jeg trenger ikke så mye skjønnhetssøvn, jeg, skjønner du, jeg har innsett at det får være måte på hvor mye glans man skal kaste over sine omgivelser, også.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

somniferumTonje-Elisabeth StørkersenTralteEgil StangelandHelge-Mikal HartvedtINA TORNESKirsten LundsvarteperLilleviHarald KTine SundalPiippokattaHilde Merete GjessingStine SevilhaugLinda NyrudSolveiganniken sandvikAlexandra Maria Gressum-KemppiJarmo LarsennefertitiVibekeMarenHanneGodemineYvonne JohannesenKjerstiAgnesVariosaChristofferJan-Olav SelforsTanteMamieIngvild SHeidiBjørg Marit TinholtStig TBeathe SolbergKarin BergHeidi BBLeseberta_23Linda Rasten