There are a few things
in my life I hate,
one of them is to wait,
sitting here on my own,
staring at the phone.
Must be like living in Hell,
just want you to know, Mr. Bell.
(grk 2001)
Som den svikefulle grevinnen hadde sagt, var far Goriot en fåmælt og innesluttet mann. Og når man ikke snakker om sine anliggender, må man ha noe å skjule; slik resonnerer de, disse tomhodete mennesker som aldri har noe viktig å si og derfor alltid er like løsmunnede.
For øvrig var det ingen av menneskene her som uleiliget seg med å undersøke om ulykkene de andre påropte seg var virkelige eller oppdiktede. Alle næret de en gjensidig likegyldighet, iblandet mistenksomhet til hverandre, beroende på den enkeltes situasjon. Ingen var i stand til å lette de andres byrder, for hvis de tenkte gjennom alt det de selv bar på, brukte de opp all sin medfølelse.
En forfatter, tenker jeg, er en som skriver/har skrevet bøker som er tilgjengelige for meg.
"En mann med navn Ove" hørtes interessant og morsom ut. Den er plassert på ønskelista. Takk til deg, Tilla :)
Kanskje jeg skal prøve meg på den igjen. Husker egentlig ikke om jeg kom meg igjennom den eller om jeg faktisk ikke har lest den ut. Takk :)
Jeg har også mange uleste bokskatter som har stått gjemt i hyllene i mange årtier, heldigvis :)
Så mange konflikter og misforståelser som kunne vært unngått, hvis vi alle hadde fulgt disse enkle rådene.
Midt i trappeoppgangen går sladderen høyt. Den siver gjennom det utette treverket og fører med seg skitt og lort som en liten hissig, uansvarlig bekk som har glemt sitt utløp; det er hans egen skyld. Mannen min sa at ...
Det er midt i august og regnvær. Det lille stykket av himmelen Ester har utsikt til har en lys, ensartet grå tone, en får nesten lyst til å lage et hull med fingeren og få fram det blå. Ester gjør det i tankene. Hun perforerer hele himmelen og skriver et navn bortover den i lysende blå bokstaver mot den grå tåken. Navnet er Lisa.
Barndommens gate av Tove Ditlevsen
Bestemor var i en utålmodig og irritabel sinnsstemning, det var tydelig at ruletten hadde bitt seg fast i hodet på henne; alt annet var blitt likegyldig og kunne ikke fange hennes oppmerksomhet. På veien spurte hun ikke lenger om noe. Bare da en uvanlig elegant vogn suste forbi løftet hun såvidt hånden og spurte: Hvem kjørte der? Men hun hørte ikke engang på svaret. Hun satt i tanker og rugget urolig og utålmodig i rullestolen.
"Morgen i Jenin" er en av mine klare favoritter, men så er jeg litt mer enn vanlig interessert i Israel-Palestina konflikten. Harry Hole ble jeg litt vel lei en gang i tiden, og har ikke greid å ta opp tråden igjen, men registrerer at den nye boka til Nesbø har fått svært bra kritikker både her inne og ellers, så kanskje jeg gir ham en ny sjanse en dag.
"Snøbarnet" har jeg styrt unna jeg også, mye fordi jeg ikke er altfor begeistra for det overnaturlige. Noen ganger kan mangel på valgmuligheter være bra. Line Merethe Nyborg skal jeg lese litt om.
Bøker som ser bra ut i bokhylla har ikke unngått min oppmerksomhet heller. Etter at jeg fant dette nettstedet har mange av de heldigvis blitt lest også.
Det har du rett i, og Paul Auster er definitivt verdt å stifte bekjentskap med. Han er ikke bare en god forfatter, men det jeg har sett og lest om han, gjør at han også fremtrer som et varmt og sympatisk menneske.
Herlig :) "Wonderboy" og "Verdensmestrene" har jeg stående i hylla. Langeland er for meg et uskrevet blad og gleder meg til å lese bøkene hans.
Jeg hadde ikke hørt om noen av de bøkene du nevner her, derfor er det så fint at vi kan dele erfaringene våre :)
Sommeren for to år siden traff jeg på en som kjente begge gutta godt, og han var ikke tvil om at de er skyldige, uten at jeg nødvendigvis legger så stor vekt på det utsagnet.
Mener du "Et mord i Kongo" gir et virkelighetsnært bilde av hva som virkelig skjedde?
Hvis et menneske vil være virkelig tilstede blant sine omgivelser, må han ikke tenke på seg selv, men på det han ser. Han må glemme seg selv for å være tilstede. Og utfra den glemselen oppstår hukommelsesevnen. Det er en måte å leve livet på slik at ingenting går tapt underveis.