Har eit avslappa forhold til 17. mai. Sidan ungane er blitt vaksne, "må" eg ikkje delta i feiring lenger, heldigvis. Om det blir brukbart ver, ser eg fram til ein fjelltur i staden for flagg og barnetog.
Bøkene mine denne helga er Et helt halvt år av Jojo Moyes (eg må testa ut denne boka som "alle" har lest), 1814: Miraklenes år av Karsten Alnæs ("historieundervisning" i høve grunnlovsjubileet) - samt Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet av Johan Harstad.

Godt sagt! (4) Varsle Svar
Godt sagt! (1) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

En original og besnærende bok som utspiller seg på to plan. Den starter med en historie som senere skal vise seg å bli innholdet i en slags selvbiografisk bok. I andre del kommer andre personers reaksjon på denne framstillingen. Altså en slags ”bok om boka”. Interessant og lettlest. Men et lite minus er at det er mange navngitte personer her, og for en norsk leser kan det virke litt uoversiktlig med alle de fremmedartede finske navnene, ikke minst på grunn av dobbelheten som oppstår når samme person er utstyrt med to ulike navn alt etter hvilket plan det fortelles fra.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg utrykte meg kanskje litt klumsete. Det jeg mente var at forsvinningshistorien egentlig ikke hadde trengt å være der, den virket litt påklistret og fikk historien til å synes unaturlig. Ellers er jeg helt enig med deg.

Godt sagt! (0) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

Desse månadsoppsummeringane er artige å lesa, tykkjer eg. Ein påminning på kor ulike me bokelskarar er - og i tillegg kan ein plukka opp gode lesetips.
Mine topp tre i april er svært ulike, men alle har gjort inntrykk og vore gode leseopplevingar:

  • To soldater av det svenske forfattarparet Roslund og Hellström - bok nummer seks i ein veldig god politikrimserie.
  • Allahs tårer av Rikard Spets; imponerande, spennande og actionfylt debutbok. Eg gledar meg til bok nummer to som kjem ut seinare i år.
  • Frihetens øyeblikk av Jens Bjørneboe. Fyrste del av "Bestialitetens historie" var meir lettlest enn forventa; språkleg elegant, til ettertanke og mykje svart humor.
Godt sagt! (3) Varsle Svar

[Dette er en fantastisk bok! Intet mindre.... Den grep meg hardt rundt hjerterota og holdt fast. Flyktningestrømmen fra Afrika til Europa består ikke bare av mennesker som drømmer om en vei til et mer lukrativt liv, her er det mange skjebner. Fattigdom, savn, håp og drømmer i skjønn forening. Skal en tro forlaget, er denne strømmen av båtflyktninger økende, ikke bare et svakt minne fra min barndoms nyhetssendinger. For, jeg synes ikke vi hører så ofte om det nå, som på 80-tallet.

Kaptein Piracci går i denne historien gjennom en personlig forvandling av de sjeldne. Han er på bunnen et godt menneske, men har i hele sitt liv jobbet med å avskjære flyktninger som kommer sjøveien fra Afrika til Italia. Et møte med en dame som ankom to år tidligere får ham til å tenke over hva det egentlig er han driver med.
Den andre historien er den til Suleiman, som er en av de som vil flykte til Europa. Denne historien er full av små overraskelser, mye blir sagt med få ord, og og selv om settingen er uendelig fattigdom, skjer det noe stort i møte mellom mennesker.

Dette er en av de få bøkene hvor jeg dagen etter jeg har avsluttet den, tenker at dette er en bok jeg må lese på nytt om ikke lenge. En liten diamant med mange fasetter, som med et elegant grep samles til et hele. Anbefales på det sterkeste!]1

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Alle eksisterende organismer er vinnere!

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Takk skal du ha, dette var godt å høre. Jeg har ikke gitt opp, skal låne den med meg hjem igjen når jeg kjenner jeg har roen til å fortsette :)

Godt sagt! (1) Varsle Svar
Godt sagt! (1) Varsle Svar

Oppstandelse er valgt i stedet for Anna Karenina eller Krig og fred, Forvandlingen istedet for Prosessen. Idioten i stedet for Brødrene Karamasov. Og hva i all verden gjør Faen ta skjebnen på denne lista? Så bra er den ikke! Det er mye bra på denne lista, men utvalget er likevel merkelig. Det er rett og slett for mye engelskspråklig litteratur her, en del av den burde vært fjernet til fordel for klassikere på andre språk...

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Ikke veldig enig :)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det er sjelden jeg avbryter bøker, men her var historien så tynn og innpakkingen så tykk. Det ble for lite fremdrift for meg. Jeg ser at det er en god bok, med mye poetisk språk, men i mine utålmodige øyne blir det for lite action.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sist sett

Sigrid Blytt TøsdalGroMads Leonard HolvikHarald KKirsten Lundmay britt FagertveitAgnesJulie StensethNorahMcHempettEvaStig TThereseMarit HeimstadLailaHannesomniferumTonje-Elisabeth StørkersenTralteEgil StangelandHelge-Mikal HartvedtINA TORNESsvarteperLilleviTine SundalPiippokattaHilde Merete GjessingStine SevilhaugLinda NyrudSolveiganniken sandvikAlexandra Maria Gressum-KemppiJarmo LarsennefertitiVibekeMarenGodemineYvonne JohannesenKjerstiVariosa