Ja denne har jeg lyst på!! Har bladd litt i boka, og den så utrolig artig ut - min type humor. :-)
Some years ago there was in the city of York a society of magicians.
They met upon the third Wednesday of every month and read each other
long, dull papers upon the history of English magic.
Susanna Clarke - Jonathan Strange & Mr Norrell
50-50 fjas og gull...har litt problemer med å si noe om denne merker jeg, men Svingen skriver som alltid bra! Litt usikker på hvem jeg skal anbefale den for også, i og med at halvparten er veldig fin, og resten er overfladisk pute-bok (som i hjelp dette her ble så utrooolig klønete at jeg må lese mens jeg gjemmer meg bak puta mi...). Er det noen andre som har litt problemer med å tro på Hedvig?
If you knew that past was out of reach, maybe you could forgive.
Boka var mitt første møte med Horst, og jeg synes den var en god del tammere enn forventet. Kan være enig i at den var litt kjedelig, men på den annen siden kanskje en del mer realistisk hva gjelder selve beskrivelsen av politiarbeid/-miljø enn det du finner i mange andre mer hardbarkede krimbøker.
Jeg er ikke så flink til å skrive bokomtaler...jeg baserer stort sett det jeg skriver på følelsen jeg sitter igjen med umiddelbart etter boka er ferdig lest og det er ofte det jeg ser etter i andres bokomtaler også. Jeg lar meg like gjerne friste av et enkelt "wow denne boka var dødsspennende " som en lang og omfattende analyse. Det kommer helt an på typen bok. Linker til anmeldelser til egen nettside er jeg ikke så glad i, og klikker meg sjelden videre (er ganske så lat sånn).
Ellers synes jeg folk må få skrive bokomtaler slik de selv finner det for godt - lista må være lav.
Eneste kravet jeg har er at man ikke avslører handlingen i en bok uten å markere det.
Først når man starter en diskusjon om en bok her inne synes jeg at omtalen bør være litt mer utdypende.
Liker du også George R. R. Martins A Song of Ice and Fire? Har du også abstinenser? Her er noen bøker som kanskje kan hjelpe.
Noveller kan så absolutt være bra saker, før sci-fi ble "stuerent", ble jo forfatterne stort sett bare publisert i litterære sci-fi magasiner. Og da med noveller, så har ymse novellesamlinger med sci-fi i varierende kvalitet som jeg koser meg med innimellom alle romanene og historiebøkene m.m.
The Fairy Bible fant jeg på biblioteket i Fredrikstad, og den så spennende ut, men hopper over en del av boka, det om å komme i kontakt med alver. Symboler fant jeg mens jeg gikk og tittet i hyllene på Sarpsborg bibliotek, Uhyret i skogen lånte jeg etter å ha lest en bokomtale her inne, Vardøger fant jeg første gangen jeg var på Rakkestad bibliotek og tittet rundt i hyllene. Har både hørt og sett vardøger selv. Boka om Science Fictions historie bind 1 har jeg lest en gang før, og skal kanskje kjøpe meg selv med tider og stunder. Sist jeg sjekka prisen var billigste kr 600 + porto for bind 1+2.
Har nettopp lest Symboler, leser fortsatt på The Fairy Bible, leser Vardøger og Uhyret i skogen og skal se om jeg får begynt på Inre landskap och yttre rymd siden jeg har hatt den til låns i over 4 år nå.
Melding sendt :)
Jeg tenkte umiddelbart på Märta Tikkanen, som skriver utleverende om ekteskap og forfatterskap i Århundrets kjærlighetssaga.
Kjøper en god del svenske og låner på biblioteket i Strömstad og de fleste ender jeg opp med å legge til selv, men søker alltid med ISBN i tilfelle noen har lagt de til før. AdLibris har mange svenske og danske bøker så den burde knyttes til søkemotorene
To tomler opp, dette var veldig artig lesning. Alle som har hatt pc en stund og kranglet med windows, kjenner seg igjen her skulle jeg tro:)
Møllen fanges av lys, fisken av agn; et menneske av begjær. - Oldindisk
Boka pleier som regel å være bedre enn filmen. Filmer basert på bøker er som regel boken i kortform, eller en tolkning av boken. ;)
Lindgren var jo utrolig produktiv, og skapte så mange forskjellige og minneverdige verdener. Noen av dem fenget meg mer enn andre...jeg var ikke spesielt opptatt av Pippi og Emil, men Barna i Bråkmakergata og Madicken traff meg midt i hjertet. Skal jeg velge min Lindgren-favoritt vil det for evig og alltid bli Mio min Mio ♥. Glemmer aldri stemningen i klasserommet da frøken leste for oss fra den mens vi spiste maten vår, og mitt eget eksemplar ble lest nesten i filler. Spennende, trist og fint på en gang.
Jeg har lest Lindgren for egne barn, og hun faller fortsatt i smak...hun skrev tidløse bøker, som ikke har mistet aktualitet. Hennes forståelse for barn og barns verden er enestående :-)
La ikke ditt hjerte bli hovmodig på grunn av din viten, men snakk med de uvitende som med de lærde. Fra oldtidens Egypt
When the first baby laughed for the first time, its laugh broke into a
thousand pieces, and they all went skipping about, and that was the
beginning of fairies