Jeg har lest mange bøker av Vera Henriksen og er begeistret for hennes mange gode fortellinger. Hennes bøker er historiske romaner der hun gir oss et blikk inn i fortiden. Har du lest ei vil du ha flere, i allefall var det slik med meg. Jeg stemmer for "Dronningsagaen".
Hungersnød, pest og nedslaktning. Jeg har blodet deres i meg, lystene deres bølger i meg. Jeg ferdes blandt dem på den frosne Liffey, dette jeg, en bytting, blandt fresende harpiksbål. Jeg snakker til ingen, ingen til meg.
Dette var ei vrien bok, spesiellt den første delen var kronglete, det var mange ganger vanskelig å finne ut hvem som var fortellerstemmen av de tre barna i familien. Brikkene faller på plass og blir som en "normal" fortelling i siste del. Boka kom ut første gang i 1929 og ble kalt en "modernistisk" roman, vel jeg er nå glad at ikke så mange komponerer sine romaner på den måten.
Behovet er vel like forskjellig som smaken. Jeg har på en måte "forlest" meg på krim/spion bøker. For en del år siden ble det nesten bare det, jeg leser noe nå men veldig lite. Hva var grunnen? Ja, jeg har fundert litt på det og jeg tror at jeg gikk rett og slett lei, de ga meg ikke noe og like var de også.
Når jeg først begynte å lese skjønnlitteratur/historiske romaner og biografier åpnet en ny verden seg for meg. "Kunnskap er aldri bortkastet" og jeg har fått utvidet min horisont om veldig mange ting bl.a. andre kulturer, religioner, tradisjoner og mennesker som har hatt stor innflytelse på godt og vondt osv osv. Slike bøker synest jeg er berikende å diskutere med andre som også har lest de. Nå leser jeg mange bøker av utenlandske forfattere for det fascinerer meg for tiden. Veldig mange bøker som jeg har lest i det siste har vært bøker som har rørt meg, det være seg biografier, romaner eller klassikere i verdensklasse. For meg er det litt vanskelig å hoppe fra en klassiker til en moderene bok, men for all del ikke alltid.
"Kvalitetslitteratur" ja, der er meningene mange om hvilke bøker det er, med det uttrykket bøk boka gi noe tilbake til leseren, alle vil naturligvis ikke føle og mene det samme om samme bok.
Jeg blir også så glad når jeg får tips her og når jeg leser hva dere mener om enkelte bøker at det er en fryd. Leser for harde livet men haugen med uleste bare øker, hm merkelig. Da ble det en ny bok i "haugen" og den gleder jeg meg til å lese. "Islands klokke" er også en god bok, det må ha vært en bok som solgte bra for nå er det mange eksemplarer ute i forskjellige brukt-utsalg.
Ja da har du og vi andre en gyllen mulighet til å få signaturer. Takk for tipset, jeg har notert det.
Penger har tross alt ingen verdi, det er bare måten en bruker dem på. De tilhører ingen, og hvorfor skal man da prøve å hamstre dem.
Neste gang må du spørre. Det er jo litt morro å ha de bøkene da, kanskje betyr litt mer for meg, fordi de er signert.
Det er et flott minne å ha en slik bok. Flere av mine barn og ungdomsbøker står det en hilsen i, enten gratulerer med x dagen eller god jul fra ulike familiemedlemmer.
Ja, se det, går ut fra at du ikke er "trist som faen" nå.
Du har vært utrolig heldig, det er jammen ikke mange som tilfeldigvis treffer forfattere og får en bok-signatur. Gode minner må det være for deg, gratulerer.
"Bare to" er flere enn ingen. Hvis du ønsker samle på signerte bøker er det en flott begynnelse.
Tar sjansen, for jeg har ei bok på nøyaktig 100 sider(når jeg utelukker forordet, som er skrevet av andre)
"Tre år" av Anton Tsjekhov. En kort-roman fra 1895, det er en "typisk" russisk kjærlighetsfortelling med sin snirklete beskrivelse av mennesker, kommunikasjonen og forhold mennesker i mellom. En fornøyelig bok.
Jeg bidrar med et par til.
"I samme båt", Svein Jentoft, Audun Melaas, Jon Hagberg.
"Pengene eller livet" av Erik Dammann, Dagfinn Høybråten.
Jeg har funnet 14 stk som har "Barndom" som tittel på boka si, men det er sikkert flere.
Maxim Gorkij, Lev Tolstoy, John Coetzee, Arild Nyquist, Tove Ditlefsen, Kristin von Hirsch, Nathalie Sarrante, Alfred Hauge, Jon Gunnar Arntzen, Sigbjørn Heie, Frøy Lode Wiig, Milly Lyngheim, Bill Crosby
Så morsomme historier du har rundt de signerte bøkene dine, du er heldig du som har det. Takk for at du deler det med oss.
Jeg må innrømme at de bøkene jeg har, har jeg kommet over ved en tilfeldighet, unntatt din bok da. Men jeg har de nå, og setter stor pris på de. Det er i grunnen i de seinere år jeg har fått blikket opp for signerte bøker.
Det er aldri forseint å få signert bøker fra utenlandske forfattere men mye vanskeligere tror jeg. Fin samling du har.
Oi, det må jeg si, du har jammen noen flotte signerte bøker. Grattis! Hm, de hadde vel fortjent en annen plass men plassmangel det vel et velkjent problem hos mange.
Ja, den kan du være stolt av, veldig bra. La nå boka få en fin plass den fortjener såpass.
Vet det er noen som samler og har signerte bøker i sine bokhyller, er du som bokelsker en av de? Det hadde vært interessant å høre hvilke forfattere og hvilken bøker du har. For å begynne selv, så har jeg disse:
"Fotball den alvorlige leken", signert Richard Herrmann.
"Mennesker og politikk", signert Einar Gerhardsen.
"Og derr! var sommeren i gang", signert Jo Nesbø.
"Aldebaran", signert Jan Fongen.
"I medgang og motgang" signert Einar Gerhardsen
"Fra synagoge til løvebakken signert Jo Benkow
"Folkevalgt" signert Jo Benkow
"Sjetlands-Larsen signert Leif Larsen
"Ivar Nimme" signert Arne Hjeltnes
"Før jeg brenner ned" signert Gaute Heivoll
"Kongens hjerte" signert Gaute Heivoll
"Over det kinesiske hav" signert Gaute Heivoll
"Kvinnen som kledde seg naken for sin elskede" signert Jan Wiese
"Zoom" signert Arne Hestenes
"Min Islandsferd" signert Kjell Arild Pollestad
"Ines og det elskede landet" signert Reiulf Steen
"Ja, nå skriver også jeg bok" signert Rolv Wesenlund
"Sørgekåpen" signert Unni Lindell
"Hvem var Henry Rinnan" signert Per Hansson
"Gro - mitt liv" signert Gro Harlem Brundtland
"Martin Tranmæl - et bål av vilje" signert Haakon Lie