Omtale fra forlaget
Det å lese tekst og bilde sammen er en nødvendig kompetanse i dagens samfunn, fordi vi omgis av tekster som består av ulike uttrykksmåter. Når leseren undrer seg over hvordan mening skapes i samspillet mellom ord og bilder, kan også evnen til kritisk tenkning utvikles.
Dette krever at elevene får lov til å lese, erfare og bli kjent med litteraturen i skolen, og får muligheter til å snakke om og diskutere de tekstene de leser. I denne boka hevder forfatterne at bildebøker og tegneserieromaner kan appellere til ulike sanser, noe som kan motivere til leselyst og engasjement. Bildebruken i boken har en klar fordel som understreker viktigheten av det visuelle.
Forfatterne presenterer tre teksttyper: Innledningsvis starter de med et teorigrunnlag for visuell litteratur i to deler. Den første delen dreier seg om bildebøker og den andre om tegneserier. Deretter følger åtte fagkapitler om ulike forfatterskap, verk, og didaktisk arbeid, i tillegg til fire samtaler med ledende forfattere og illustratører innenfor feltet.
Bokas redaktører er universitetslektor Linda Wahlmann Olsen, dosent emerita Trine Solstad og førstelektor Anna Beate Storm-Larsen, alle ansatt ved Institutt for språk og litteratur ved Universitetet i Sørøst-Norge. Øvrige bidragsytere til boka er Jannike Ohrem Bakke, Ann-Mari Bugge, Gro Dahle, Adriana Margareta Dancus, Guri Fjeldberg, Ylva Frøjd, Marianne Eskebæk Larsen, Fride Lindstøl, Mette Moe, Maria Casado Villanueva, Åsa Warnqvist, Mia Österlund og illustratørene Kristin Roskifte, Stian Hole, Camilla Kuhn og Svein Nyhus.
Forlag Fagbokforlaget
Utgivelsesår 2025
Format Heftet
ISBN13 9788245047660
EAN 9788245047660
Språk Bokmål
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket0 bokelsker følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket