Dikt om liv og død

av (forfatter) og Kjell Risvik (oversetter).

Arneberg 2008 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.00 (2 terningkast.)

14 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Hvorfor skriver du? Når skriver du? Vet du på forhånd hva romanene dine skal handle om? Bruker du hendelser fra ditt eget liv? Kan vennene dine kjenne seg igjen i det du skriver om? Rukhele Reznik, 35 år gammle kvinne, møter mannlig, to ganger skilt, suksessrik bokholder-forfatter i førtiårene, når han holder en opplesning fra en av bøkene sine, en kveld i Tel-Aviv. Forfatteren lar blikket vandre rundt: Finnes det noe eller noen i lokalet som han kan bli kjent med og omskape gjennom veven med ord? Dikt om liv og død utspiller seg gjennom åtte timer i den israelske storbyen og blir til en medrivende strøm av dramatiske hendelser - virkelige eller uvirkelige - utløst av møtet mellom Rukhele og den navnløse forfatteren. Også (virkelig?) i sengen med Rukhele, inntar Forfatteren betrakterens rolle; han kan ikke fri seg fra tankene om andres tanker og gjøremål. På bekostning av hva? Sin egen impotens? Blir den selve parafrasen over et ikke-levd liv? Amos Oz har skrevet sin 31. bok og er nå inne i sitt femte tiår som forfatter. Kortromanen Dikt om liv og død kan betraktes som et konsentrat av hva denne forfatteren - med Nobel-pris kandidatur gjennom de siste ti årene - kan. Oz smetter inn i alle verdens litterære krumspring, og skildrer hvor fjerne mennesker kan være fra hverandre når de er hverandre nærmest.

Bokdetaljer

Forlag Arneberg

Utgivelsesår 2008

Format Innbundet

ISBN13 9788291614755

EAN 9788291614755

Språk Norsk bokmål

Sider 125

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 1 0 1 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Å skrive om tingene slik de er, prøve å fange en nyanse, en duft eller en lyd i ord, det er i grunnen som å spille Schubert i komponistens nærvær og vite at han kanskje sitter og flirer i mørket:

Det er grønt her. Ingen å se. Fred og ro.
En ravn, helt stille på en stolpe.
To sypresser vokser tett sammen.
Den tredje vokser for seg selv.

Godt sagt! (1) Varsle

Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Du vil kanskje også like

  • Det samme hav
  • Discomfort zone
  • Latteren - roman
  • Dylans disipler - ikke helt som andre fans
  • Fidel - Fidel Castro : en illustrert biografi
  • Langtvekkistan - grunnlagsproblemer i studier av Asia og Afrika
  • Sølvpilene - roman
  • Skriften på veggen - en roman fra Irland
  • Utsikt over Norges historie - tidsrommet 1814-ca.1860, tidsrommet ca.1850-1884
  • A place called freedom ; The Modigliani scandal
  • I morgen skal det være åpent for alle - lesestykke
  • Eurostories - reiser i Øst-Europa
Alle bokanbefalinger for dette verket